BSH mban të pandryshuar normën bazë të interesit
Banka e Shqipërisë mban të pandryshuar normën bazë të interesit në nivelin 3.5%. Në një deklaratë për mediat guvernatori i BSH, Ardian Fullani duke dhënë detaje rreth raportit më të fundit të Këshillit Mbikëqyrës të BSH-së u shpreh se inflacioni është në nivelin e 1.6 përqind, duke shënuar rënie krahasuar me muajin e kaluar.

“Sot Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë mori në shqyrtim dhe miratoi raportin mujor të politikës monetare. Këshilli Mbikëqyrës vendosi të mbajë të pandryshuar normën bazë në nivelin 3,5%”. Gjatë muajit korrik inflacioni ka qënë 1,6%, duke pësuar rënie në krahasim me muajin e kaluar. Kjo është një rënie e përkohshme, u shkaktua nga çmimet e ulëta të cmimeve të stinës”, tha ai. /albeu.com/
Shtuar më 28/08/2013, ora 15:05
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori