Brenton: Pavaresia e Kosoves mund te shpallet njeanshem
Albeu.com
Ambasadori britanik ne Rusi, Tony Brenton ka thene se pavaresia e Kosoves mund te deklarohet njeanshem, nese KS deshton te miratoje zgjidhjen e pershtatshme.“Populli i Kosoves eshte shume i qarte se deshiron pavaresi dhe ka mbeshtetjen e plote nga disa vende perendimore. Dhe nese kjo nuk behet permes rezolutes se Kombeve te Bashkuara, ajo do te ndodhe ne menyre unilaterale, ka thene Brenton. “Kjo eshte diçka qe deshirojme ta shmangim, jam i sigurt se edhe Rusia e deshiron kete. Megjithate pergjigja eshte gjetja sa me shpejte e marreveshjes ne Keshillin e Sigurimit qe do t’i hapte rrugen pavaresise, me parimet te duhura, ka shtuar ambasadori britanik.

Sipas tij Kosova eshte e pavarur ne tete vjetet e fundit dhe plani i Ahtisarit e pasqyron kete ka thene Brenton duke shtuar se nese kjo rezulton e pamundur atehere bashkesia nderkombetare perballet me vendime te veshtira. Nderkaq, i pyetur nese Rusia mund te perdor veton ndaj rezolutes per pavaresine e Kosoves, Brenton ka shfaqur shpresen se ky skenar do te shmanget dhe se Rusia nuk do te vihet ne pozite kur deshiron te perdor veton. rtk
Shtuar më 04/07/2007, ora 17:13
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori