“Brain Gain”, Topalli: Rikthimi i studentėve ka transformuar vendin
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli mori pjesė sot nė konferencėn e dytė rajonale “Brain Gain”, e cila mbėshtetet nga Bunderstagu gjerman. Nė fjalėn e saj Topalli u shpreh se ky program nxit tė rinjtė tė marrin pjesė nė jetėn ekonomike, sociale dhe politike tė vendit.

“Kjo konferencė ėshtė mjaft e rėndėsishme pasi prek njė ēėshtje nga e cila varet ndėrtimi i vendeve tona. Sot ne jemi vende tė lira dhe jam e vetėdijshme qė secili prej jush ka bėrė pėr mirėqėnien e vendit tė tij. Ky program nxit tė rinjtė tė marrin pjesė nė jetėn sociale, politike, ekonomike etj” ka theksuar Topalli.


Ndėrsa i ėshtė referuar periudhės pos komuniste, Topalli theksoi se largimi i intelektualėve nga vendi ēoi nė njė humbje tė madhe ndėrsa sot falė reformave ėshtė bėrė i mundur rikthimi i tyre nė atdhe.

“Largimi i personave tė kualifikuar ishte njė humbje e madhe dhe vendi u pėrballė dhe mungesėn e kapaciteteve ndėrsa sot Shqipėria ndodhet nė njė fazė kyēe tė rėndėsishme tė zhvillimit tė kapitalit njerėzor.
“Sot ėshtė rritur numri i studentėve nė universitete dhe shumė studentė studiojnė edhe nė universitetet e Europės. Investimi tek dija dhe tek edukimi nuk humbet asnjėherė. Reformat e ndėrmarra janė shoqėruar me rikthimin e shumė personave tė kualifikuar nė atdhe, ky rikthim ka bėrė tė mundur njė tranformim tė vendit” theksoi Topalli. /albeu.com/
Shtuar më 11/05/2012, ora 09:50
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Serish tensione ne Kuvendin e Kosoves, nderkohe qe deri tani jane arrestuar 3 deputete te Opozites: Fisnik Ismaili, Haxhi Shala dhe Ismail Kurteshi

Serish tensione ne Kuvendin e Kosoves, nderkohe qe deri tani jane arrestuar 3 deputete te Opozites: Fisnik Ismaili, Haxhi Shala dhe Ismail Kurteshi

albeu