Bocevski: Skenar gjeorgjian në Maqedoni nëse nuk ka datë për në BE
Albeu.com
Zëvendëskryeministri për eurointegrime i Maqedonisë, Ivica Bocevski, deklaroi në Bruksel se skenari i Gjeorgjisë mund të trimërojë qarqet ekstremiste në Maqedoni.Bocevski këtë e deklaroi gjatë një seminari për çështjen e Ballkanit të zhvilluar në Ballkan. Sipas tij, deri tek kjo gjendje mund të vijë nëse shumë shpejt nuk do të zhbllokohet procesi i anëtarësimit të Maqedonisë në NATO dhe BE.

Zëvendëskryeministri për eurointegrime, Ivica Bocevski tërhoqi vërejtjen në diskutimin e tij se vazhdimi i shtyrjes së procesit të anëtarësimit të Maqedonisë në BE dhe NATO mund të trimërojë forcat margjinale në vend dhe rajon.

“Është e nevojshme që të hapen bisedimet për anëtarësim në BE. Duhet patjetër që të shohim se ky proces ka filluar dhe duhet të shohim se ky proces po zhvillohet”, deklaroi Bocevski.

Ai ka kritikuar Greqinë duke nënvizuar se ky vend fqinj po shfrytëzon kontestin e emrit për të bllokuar Maqedoninë në përparimin e saj në proceset euroatlantike.

Zëvendëskryeministri Bocevski tha se ka ardhur koha që ky proces duhet të zgjidhet. Maqedonia në vitin 2005 mori statusin e kandidatit për anëtarësim në BE, por Brukseli zyrtar akoma nuk i ka caktuar datën për fillimin e bisedimeve për anëtarësim. Komisioni Evropian paralajmëroi se në mars të vitit të ardhshëm planifikon që të rekomandojë hapjen e bisedimeve me Maqedoninë. (ina-albeu)
Shtuar më 06/09/2008, ora 17:39
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori