Bocevski: Historia do të tregojë se kush është Cërvenkovski
Albeu.com
Bocevski e porositi Presidentin të rikujtojë biografinë e tij si politikan në 17 vitet e kaluar se çka ka punuar dhe sa ka kontribuar për të mirën e qytetarëve.Historia është ajo e cila do të gjykoj se kush ka punuar për interesat e qytetarëve të Republikës së Maqedonisë, kush ka qenë në të drejtë e kush jo, ka deklaruar zv/ kryeministri Ivica Boceski duke komentuar pres koneferncën e djeshme të Presidentit Branko Cërvenkovski.

Ai e porositi Presidentin të rikujtojë biografinë e tij si politikan në 17 vitet e kaluar se çka ka punuar dhe sa ka kontribuar për të mirën e qytetarëve.

"Sa u përket pohimeve të tija do të jetë interesant për zotin Cercvenkovski që ta kontrollojë biografinë e tij politike nga fillimi e deri më tani. Le ta kontrollojë punën e tij, le t’i krahasoj me kritikat e tija, do të jetë interesant të dëgjojmë se cili do të jetë komenti. Komentin e fundit do ta jep historia e Maqedonisë. Ajo mjaft ka se çfarë të thotë edhe për punën e tij edhe për punën tonë", theksoi Bocevski.

Zv/kryeministri është ndalur edhe tek kërkesa e kryeministrit Gruevski për përfshirjen e kishës në procesin e bisedimeve për emrin me Greqinë, hap të cilën e kundërshtoi dhe cilësoi si të gabuar ditë më parë Presidenti Cërvenkovski. Sipas Bocevskit, çështja e emrit është çështje që prekë shumë thellë në identitetin maqedonas, në historinë maqedonase dhe kulturën maqedonase. Kjo reflektohet në shumë marrëdhënie dhe shumë specifika të lidhura mes tjerash edhe me statusin e KOM-it, shprehet Bocevski.

“Ne si Republikë e Maqedonisë do të ishim shumë të lumtur në rast se bisedimet zhvilloheshin vetëm për emrin zyrtar të shtetit tonë, megjithatë problemi është shumë shtresor, problemi është shumë i rëndësishëm dhe opinioni duhet të jetë i informuar për të gjitha gjërat që ndikojnë rreth vetë kontestit”, nënvizoi ai.

Bocevski nuk ka dashur t’i komentojë shkrimet e mediave greke, rreth raundit të fundit të bisedimeve që u zhvilluan në Nju - Jork rreth emrit. Ndërmjetësi Nimic pritet gjatë javës së ardhshme t’i vizitoj Shkupin dhe Athinën ku do të takojë krerët e dy shteteve.
Bedri Rexhallari, alsat
Shtuar më 16/08/2008, ora 01:15
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori