E FUNDIT/ Kapen 200 kg kokainë në Elbasan
Blerta mund të kishte shpëtuar, ilaçi që i duhej nuk gjendet në Shqipëri (FOTO LAJM)

16- vjeçarja, Blerta Pepa ditën e sotme humbi jetën nga hipertermia malinje. Por jeta e Blertës mund të ishte shpëtuar nëse medikamentit "DANTROLEN" do të ishte i pranishëm në sallën e operacionit.

Në vende që ka të dhëna të regjistruara, si SHBA-ja, vdekshmëria në vitin 1960 ishte 80% për shkak të mungesës së këtij medikamenti. Pas futjes në përdorim të, vdekshmëria është ulur në 5%.

Mjafton të bëni një kërkim të thjeshtë në faqja e Agjencisë Kombëtare të Barnave për të parë do t'ju rezultojë se ky medikament nuk është në regjistrin e barnave të vendit tonë. Por edhe nëse e fut privatisht, do të ishte i paligjshëm dhe për këtë dënohesh, shkruan JOQ.

Secilit prej nesh mund t'i ndodh kjo dhe nëse i nënshtrohemi një operacioni të tillë kemi vetëm 20% mundësi të mbijetojmë. Ky nuk është rasti i parë që ka ndodhur pëe shkak të mungesës së këtij medikamenti sepse edhe për vdekjen e 11- vjeçarit, Denis Alimadhi nga operacioni në sy mund t'i ishte shpëtuar jeta./albeu.com/

Shtuar më 16/05/2017, ora 20:18
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori