E FUNDIT/ Fluturojnë infektimet COVID-19 në Shqipëri, kaq raste u shënuan sot
Bien eksportet, Covid goditi rëndë ekonominë shqiptare
Në Shqipëri pandemia e koronavirusit ka sjellë pasoja në ekonominë e vendit. Një pjesë e ndërmarrjeve që punojnë për eksport kanë ndërprerë prodhimin ose e kanë zvogluar atë për shkak të mbylljes së tregjeve të huaja.

Industria fasone e tekstileve dhe këpucëve është goditur në veçanti.

Sipas INSTAT-it, gjatë periudhës janar-maj eksportet shqiptare të tekstileve dhe këpucëve ranë me 44% në krahasim me një vit më parë, duke goditur rëndë këtë sektor që punëson rreth 76 mijë punëtorë./VOA

Shtuar më 17/07/2020, ora 21:19

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori