Biden: Integriteti territorial i Kosoves mbetet i pacenueshem
Albeu.com
Nënpresidenti i SHBA-ve, Joseph Biden ka rikonfirmuar qëndrimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës se pavarësia e Kosovës është proces i pakthyeshëm dhe se do të ketë vetëm ecje përpara drejt proceseve ...... integruese dhe të zhvillimit të qëndrueshëm ekonomik të të gjitha vendeve të rajonit.

Biden gjithashtu ka theksuar se integriteti territorial i Kosovës mbetet i pacenueshëm, dhe se rendi dhe ligji duhet të vendoset në tërë territorin e Kosovës.

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, gjatë vizitës zyrtare që po zhvillon në SHBA, të mërkurën është pritur në Shtëpinë e Bardhë nga nënpresidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joseph Biden.

Në një komunikatë të lëshuar nga zyra e kryeministrit, thuhet se në takim, kryeministri Hashim Thaçi dhe nënpresidenti Joseph Biden kanë diskutuar për zhvillimet aktuale politike në Kosovë dhe rajon, për proceset e zhvillimit të qëndrueshëm ekonomik dhe për përmbushjen e të gjitha standardeve demokratike nga ana e institucioneve të Kosovës.

Kryeministri Thaçi shprehu konsideratën dhe mirënjohjen më të lartë për kontributin që Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë dhënë në procesin e çlirimit dhe pavarësimit të Kosovës, si dhe tani në procesin e zhvillimit të qëndrueshëm ekonomik dhe të përparimit të gjithëmbarshëm.

Kryeministri Thaçi me këtë rast ritheksoi qëndrimin e Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe të popullit të Kosovës për raporte të përhershme me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ai po ashtu ka shprehur bindjen se pas marrjes se vendimit nga ana e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, do të fillojë një valë e re e njohjeve për shtetin e Kosovës, duke dëshmuar kështu se pavarësia e Kosovës ka sjellë më shumë paqe, më shumë stabilitet dhe më shumë zhvillim për gjithë rajonin.

Nga ana e tij, nënpresidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joseph Biden, shprehu konsideratën e lartë për përkushtimet e Qeverisë së Republikës së Kosovës për sundimin e rendit dhe ligjit në Kosovë, vendosmërinë në luftën e pakompromis kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, zhvillimin e qëndrueshëm ekonomik, për respektimin afirmativ të të drejtave të komuniteteve, dhe të proceseve tjera zhvillimore.

Zëvendëspresidenti Joseph Biden ka theksuar se Kryeministri Hashim Thaçi është George Washingtoni i Kosovës.

Zëvendëspresidenti Biden siguroi kryeministrin Thaçi se integriteti territorial i Kosovës mbetet i pacenueshëm dhe se rendi dhe ligji duhet të vendoset në tërë territorin e Kosovës.

Zëvendëspresidenti Biden theksoi se e ardhmja e Kosovës është e sigurt në NATO dhe Bashkimin Evropian.
Shtuar më 22/07/2010, ora 00:32
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori