Berisha-Schmitt: Nxitje e investimeve hungareze nė Shqipėri
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Nė ditėn e dytė tė vizitės nė Budapest kryeministri Berisha zhvilloi njė takim me Presidentin Pal Schmitt i cili vlerėsoi anėtarėsimin e Shqipėrisė nė NATO, si njė arritje historike. "Hungaria ėshtė shumė e lumtur qė Shqipėria u bė anėtare e NATO-s dhe ajo do tė jetė nė radhėn e parė tė vendeve qė do tė mbėshtesin dhe ndihmojnė Shqipėrinė pėr tė marrė statusin e vendit kandidat! Shqiptarėt kanė bėrė shumė sakrifica pėr tė qenė tė lirė dhe duke qenė se edhe populli hungarez ka vuajtur nėn diktaturėn komuniste, ne e kuptojmė shumė mirė popullin mik shqiptar, ndaj do vijojmė t`ju mbėshtesim fuqishėm nė hapat e mėtejshėm drejt BE-sė", u shpreh Schmitt.

Nga ana e tij Kryeministri Berisha i shprehu Presidentit hungarez mirėnjohjen mė tė thellė pėr mbėshtetjen e paēmuar tė Hungarisė pėr anėtarėsimin nė NATO, liberalizimin e vizave dhe nė hapat e mėtejshėm pėr anėtarėsimin nė BE, por edhe pėr qėndrimin e kontributin e Hungarisė ndaj ēėshtjes sė drejtė tė shqiptarėve nė Kosovė dhe mbėshtetjen e vazhdueshme ndaj shtetit mė tė ri tė Europės, Republikės sė Kosovės. /albeu.com/
Shtuar më 20/03/2012, ora 17:20
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.