Berisha: Rritja ekonomike më e madhe nga parashikimet e FMN
Duke lancuar moton e vitit jubilar, “Të bashkuar me njëri-tjetrin, sëbashku me Europën”, Kryeministri Berisha në mbledhjen e jashtë radhe te qeverise u shpreh të martën se duhet bërë gjithsçka që shqiptarët të ndihen një kudo që ndodhen.


Në këtë kontekst kreu i qeverisë ka vlerësuar edhe pritjen vëllazërore gjatë vizitës së tij në Kosovë si dhe aktivitetet e mbajtura në kudër të 100 vjetorit, duke vecuar vendosjen e shtatores së Ali Ibrës dhe Isa Boletinit në Kosovë dhe atë të Hasan Prishtinës në Shkup. Ndërkaq numri një i qeverisë vlerësoi edhe rritjen ekonomike me 2.1% përgjatë tremujorit të dytë, sipas raportit të publikuar nga INSTAT.


“Rritja ekonomike e tremujorit të dytë është e tillë, sa ekonomia doli nga një plogështi e diktuar deri diku dhe përcaktuese. Kemi një rritje 2.1%, nuk është më e mira, presim rritje në tremujorin e tretë kur është dhe bumi turistik. Megjithatë është një rritje më e madhe nga cfarë përcakton FMN si rritje vjetore” deklaroi kryeministri. /albeu.com/

Shtuar më 16/10/2012, ora 19:11

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori