Berisha publikon denoncimin e qytetarit: Në 7 vite janë larguar 2000 mjekë!
Ish-kryeministri Sali Berisha ka denoncuar edhe një herë mungesën e mjekëve në një kohë kur vendi po përballet me Covid-19.

"Kohë Covid19, por Elbasani nuk ka më specialistë për mushkritë", shkruan Berisha në “Facebook” duke publikuar mesazhin e një qytetari.

Ky i fundit shpreh shqetësimin që në Elbasan nuk ka mjek pneumolog. Ndërsa bën një krahasim, Berisha thekson se Shqipëria kishte 1 mjek për 600 banorë në 2013, ndërsa tani ka 1 mjek për 1100 banorë, pasi afro 2000 u larguan nga Shqipëria.

Statusi i plotë i Sali Berishës

Kohe covid19 por Elbasani nuk ka me specialiste per mushkrite.

Miq, per shkak te largimit masiv te mjekeve nga Shqiperia ne shumicen e specialiteteve ne rrethe mungojne specialistet!

Ne 7 vitet e Edvinit jane larguar nga Shqiperia rreth 2000 mjek, vetem ne vitin 2018 u larguan 1100 mjek.

Shqiperia nga 1 mjek per 600 banore qe kishte ne vitin 2013 ka sot 1 mjek per 1100 banore. Ajo ka zbritur ne mjeke per fryme ne nivelin e viteve 1960.

Shkaqet kryesore jane:

1-Bllokimi i rrogave te mjekeve dhe infermiereve.

Nga vitet 2005-2013 rroga te infermiereve dhe mjekve u rriten perkatesisht 150 dhe 120%, arriten te jene me te lartat ne rajon.

Ndersa sot ato jane per shkak te inflacionit 30% me te ulta se sa ne vitin 2013 dhe jane me te ultat ne rajon. Ato jane vetem sa gjysma e rrogave te mjekeve dhe infermiereve ne Kosove te cilet marrin nje rroge minimale perkatesisht 1200 dhe dhe 800 euro.

2- Shkalla e larte e pasigurise ne vend, sulmet fizike ndaj mjekeve dhe infermiereve jane shkak tjeter i largimit te tyre nga Shqiperia.

Lexoni denoncimin e qytetarit dixhital. sb

Pershendetje Doktorr.Po te shkruaj shume i indinjuar per nje problem madhor ne qytetin e Elbasanit ne keto kohera te veshtira per shendetin e qytetareve.Ne spitalin e qytetit te Elbasanit u be kohe qe nuk ka mjek pneumolog.Sot e vuajtem ne kurriz per nje te afermin tone dhe jam shume i shqetesuar per ate qe perjetuam.
Shtuar më 02/01/2021, ora 22:14

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori