Berisha: PD do fitojė zgjedhjet, PS po tenton tė bllokojė proēesin
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
2013 do tė jetė vit i fitores spektakolare tė PD dhe aleatėve tė saj, viti mbajtjes sė gjedhjeve tė lira dhe tė ndershme. Kėshtu i ka motivuar anėtarėt e kryesisė sė selisė blu numri njė i Partisė Demokratike , njėherėsh kryeministėr i vendit Sali Berisha gjatė mbledhjes sė zhvilluar mbrėmjen e sotme. Berisha ka garantuar se do tė bėhet gjithcka pėr garantimin e njė procesi zgjedhor konform standardeve tė kėrkuara, por nga ana tjetėr ka akuzuar opozitėn se po shfaq siptomat e para tė tentativės sė bllokimit tė kėtyre zgjedhjeve me bllokimin e punės sė KQZ.

“2013 ėshtė viti i fitores spektakolare tė PD dhe aleatėve tė saj, viti i mandatit tė tretė tė forcės sotme politike. Qėllimi i mbledhjes ėshtė hapja e pėrpjekjes sė madhe tė anėtarėve, drejtuesve, simpatizantėve , tė fushatės sė tyre elektorale pėr mandatin e tretė. Ne shkojmė drejt 23 qershorit mė tė vendosur se kurrė pėr njė proces zgjedhor tė lirė dhe tė ndershėm, qė tė nderojė vullnetin e lirė tė cdo qytetari . Kemi besim tė plotė se kuadri i ri ligjor i miratuar me unanimitet, se trashėgimia e shkėlqyer nė zgjedhjet e mėparshme. Shqipėria ka standardin mė tė saktė tė numėrimit tė votave, ky standard ka bėrė qė dy mandatet e fundit tė japin tė vėrteta rezultatet, ky standard bėri tė mundur rrėzimin e murit tė Bashkisė nė majin e 2011. Por unė jam optimist se zgjedhjet do jenė tė lira dhe tė ndershme pasi maturia e qytetarėve shqiptarė ėshtė ndėr maturitė e larta. Kėto vite e kanė bėrė qyetarin shqiptar shumė tė ndjeshėm ndaj votės dhe vullnetit tė tij tė lirė. Kanė zhvilluar vlerat e besimit te demokracia, kanė qenė vitet e krijimit nė Shqipėri, tė plazmės demokratike. Ne shkojmė tė sigurt, disa shenja paraprake nuk janė premtuese sa i pėrket kundėrshtarit, ka njė panik qė pėrkthehet nga kthimi i filxhanit deri te bllokimi i punės sė KQZ. Cdo njeri ka tė drejtė tė prodhojė statistikat qė do por jo punėn e KQZ. Ky komision voton pėr ti dhėnė fund njė problemi serioz qė ka ekzistuar, tejzgjatjen e numėrimit tė votave. Nxjerrja e rezultatit nė Shqipėri vonohej pėr shkak tė njė mase burokratike e lidhur me 66 qėndra numėrimi. Pėr ti dhėnė pėrgjigje kėtij vonimi qė me tė drejtė i pėrflet zgjedhjet. Kjo masė kishte si synim tė pėrshpejtonte procesin ata e bllokuan, Kolegji e kuptoi qė synimi ishte bllokimi dhe i dha pėrgjigjen mė tė vendosur. Nėse ne pėrcaktuam 3/5 nė shumicėn e vendimeve, kjo sdo tė thotė qė duhet tė bllokohet procesi. Pavarėsisht nga emotiviteti, raporti pėrmbysės i adrenalinės tek kundėrshtari ynė, zgjedhjet do pregatiten me seriozitetin mė tė madhe dhe do jetė njė proces i lirė dhe i ndershėm” tha ai.

E ndėrsa motorėt e partive poltike tashmė janė nė nivelet maksimale, Kryeministri ndonėse nuk ka lėshuar thirrje nė drejtim tė njėrės apo tjetrės parti pėr t’iu afruar PD, ai tha se mbetet i hapur pėr bashkėpunim si me spektrin e djathtė ashtu edhe atė majtė. Por nga ana tjetėr ai nuk ha harruar tė vlerėsojė bashkėpunimin pėrgjatė kėtij mandati me LSI, duke e konsideruar si koalicionin mė tė sukseshėm nė historinė e vendit.

“Shkojmė nė zgjedhje si koalicioni mė i suksesėshėm nė histori. Koalicioni me LSI ka funksionuar nė pėrputhje tė plotė me angazhimet pėrballė qytetarėve, bėri tė mundur lėvizjen e lire tė qyetarėve, njė sėri reformash qė mbrojtėn Shqipėrinė nga recesioni dhe garantuan rritje ekonomike. U shndėrrua nė lokomotivė tė heqjes sė imunitetit. Koalicioni ynė ėshtė zgjeruar me Partinė Demokristiane, po zhvillon tentativa me forca tė tjera mirėfillazi me parti tė qendrės sė djathtė, por edhe tė asaj tė majtė” u shpreh Kryeministri.

Numri njė i qeverisė nuk ka kursyer ironinė ndaj rivalit kryesor politik, ku tha se Rama nė kushte tė panikut tė humbjes sė radhės, duket se do tė dorėzohet pėrpara betejės finale.Kėtė konstatim ai e lidhi me ftesat qė kryesocialisti Rama ka drejtuar drejt partive tė tjera, por qė sipas Berishės i vetmi aleat qė i ka mbetur ėshtė Bamir Topi.

“Nė anėn tjetėr ka mosbesim dhe kaos tė vėrtetė, pėr tė mos thėnė dorėzim pėrpara ditės sė betejės, thirrje kėtij dhe atij, aman bashkohuni se nuk fitoj, a thua se tė gjithė kanė prokupim karrigen e Edi Ramės. I vetmi aleat qė i ka mbetur me cfarė shoh unė ėshtė Bamir Topi. Shkon me njeriun qė i tha Sokol Ballės mė ka bėrė me zor President Sali Berisha” theksoi ai.

Ndėrsa theksoi se vendi ka njohur rritje tė konsiderueshme tė zhvillimit tė vendit, Kryeministri bėri dhe njė panoramė tė sukseseve nė fusha tė ndryshme gjatė mandatit tė dytė tė tij qeverisės.

“Ne ecim tė sigurt drejt njė fitorje tė merituar pasi nė kėtė mandat nė terėsinė e tij ekonomia ruajti rritjen ekonomike dhe ritmet e punėsimit. E patė se ku pėrfundoi ai qė shkruajti shifrat pėr 1 milionė tė papunė, Kosta Bajraba? Buxheti ka njohur rritje progresive nga viti nė vit, buxheti i kėtij viti ėshtė mė i madhi. Ky ėshtė mandati nė tė cilin ne kemi investuar mė shumė nė tėrė ekzistencėn tonė tė qeverisjes, nė rrugė, rrugica, kanalizime, ujėsjellsa. Shkon me lėvizje tė lirė nė vend e BE. Ka pasur rritje tė rrogave dhe pensineve, rritje tė paimagjinueshme tė turizmit, Shqipėria digitale ėshtė produkt tjetėr madhor i qeverisjes sonė. Festuam mė tė lirė se kurrė kėtė 100 vjetor. Ne do tė ecim me moton tonė tė bashkohemi me njėri-tjetrin, tė bashkohemi me Europėn”.
Shtuar më 10/01/2013, ora 20:44
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.