Berisha: Nuk do e arrestoj Nanon, synimi im, pas 5 vjetesh hyjme ne BE
Albeu.com
"Do te arrestoj te gjithe boset e mafias", thote Berisha ne nje interviste per revisten e perjavshme gjermane "Der Spiegel" por jo Fatos Nanon.Ne nje nga angazhimet kryesore te tij si kryeminister i ardhshem i Shqiperise Berisha tregon se nje nga hapat kryesore eshte goditja e krimit te organizuar dhe vecanerisht te boseve te mafies. Nje nga synimet teper ambicioze qe Berisha deklaron ne kete interviste dhene mediave gjermane eshte: anetaresimi i Shqiperise pas 5 vjetesh ne bashkimin Europian. Pak dite me pare gjate nje takimi me anetaret e Komitetit te Orientimit te Politikave prane PD, Berisha paraqiti "goditjen e grupeve te njohura kriminale" si nje nga detyrat kryesore te punes se tij ne 100 ditet e para te qeverisjes. Kete ide te tij ai e permend edhe ne intervisten e dhene per revisten e njohur gjermane duke precizuar tashme se ka ndermend te arrestoje boset e mafias, pavaresisht se sa do te jete cmimi "une do ta paguaj ate", thote Berisha per mediat gjermane. Gjate kesaj interviste ai shpjegon arsyet e largimit te tij nga pushteti. "Ne vitin 1997 dhashe doreheqjen, sepse toleruam sistemin e priamidave, qe i joshte njereit me interesa te larta dhe se shumica e njerezve besonin, qe qeveria ime kish qene pasuruar me to. Sot eshte deshmuar qe asnje funksionar i larte i Partise Demokratike nuk ka qene i involvuar ne keto biznese," deklaron Berisha ne numrin e djeshem te revistes gjermane te perjavshme "Der Spiegel". Fituesi i zgjedhjeve parlamentare te 3 korrikut zotohet, se brenda dy-tre vjetesh do ta ule korrupsionin ne nje "nivel te pranueshem". Berisha thote se nuk ka nder mend te arrestoje kryeministrin aktual dhe njekohesisht liderin e Partise Socialiste, Fatos Nanon: "Nuk le pershtypje te mire, kur arreston udheheqesin e ardhshem te opozites, megjithese Nano mezi sa s'pret te marre rolin e martirit." Berisha thote, se ka nder mend t'i arrestoje te gjithe boset e mafias, pavaresisht se sa i larte do te jete cmimi: "Une do ta paguaj ate," premton kryetari i Partise Demokratike. Programi qeverises i 100 diteve te para parashikon pikerisht kete. Goditjen e kriminalitetit te organizuar. Deri me tani Berisha ka sulmuar ashper socialistet per mbeshtetje dhe bashkepunim me krimin e organizuar. S'ka mbetur minister socialiste qe te mos kete marre etiketimet, mafioz, i korruptuar, i lidhur me krimin. Akuzat per trafik droge, bashkepunim me mafien nderkombetare u bene mese te zakonshme ne politiken shqiptare. Nje nga objektivat e tij eshte anetaresimi sa me i shpejte i Shqiperise ne Bashkimin Europian. Pa dhene shume shpjegime se si do te arrihet ky hap kaq i madh, Berisha megjithate thote se objektivi i tij eshte pikerisht anetaresimi brenda ketij afati. Gjate fushates elektorale Berisha asnjehere nuk ka dhene nje afat te prere se cila do te jete koha e anetaresimit te Shqiperise ne BE, sipas projekteve te tij. Kjo eshte hera e pare qe ai precizon nje date te qarte megjithese deklarimin e ben ne nje media te huaj. Gazeta Shqiptare
Shtuar më 19/07/2005, ora 13:54
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori