Abetarja e unifikuar, Berisha: Hapi i parė i madh nė rrugėn e pėrbashkėt
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Update- Ashtu sikurse ishte paralajmėruar kryeministri Berisha ka marrė pjesė nė ceremoninė e promovimit tė abetarės sė pėrbashkėt mes Shqipėrisė edhe Kosovės. Duke ju drejtuar fėmijėve ai ėshtė shprehur se kjo abetare ishte realizuar pas disa vitesh pėrpjekje pėr liri.


"Abetarja ju dorėzohet pas shumė vitesh pėrpjekje pėr liri, ju dortyohet pas tė gjitha armiqėsive dhe pabesive tė bėra. Ju duhet tė jeni krenarė pasi ne i kemi kapėrcyer tė gjitha pasi jemi nė trojet tona. Sot ne do tė punojmė pėr bashkimin e shqiptarėve nė projektin europian. Sot ne jemi mė tė vendosur pėr tė punuar pėr paqen dhe stabilitetin nė rajon edhe mė gjerė. Shqiptarėt janė njė komb qė dinė tė mbajnė miqėsirat. Abetarja ėshtė hapi i parė i madh nė rrugėn tonė. Projekte tė tjera do tė vijojnė, asgjė nuk kemi mė tė shtrenjtė se gjuhėn tonė. Le ta shtrojmė atė edhe nė sistemin parauniversitar" ėshtė shprehur Berisha duke falenderuar autorėt e ketij teksti.


Nga ana e tij edhe kryeministri kosovar Hashim Thaēi e cilėsoi kėtė ditė historike dhe Prizrenin qytetin e mesazhit historik tė bashkimit tė shqiptarėve .
“Sot ėshtė njė ditė e madhe historike pėr kombin dhe kulturėn. Sot po implementojmė pėr herė tė parė abetaren e pėrbashkėt. Kjo ėshtė njė arritje historike”- u shpreh kryeministri kosovar, ndėrsa shtoi se kjo ėshtė abetarja e parė e pėrbashkėt nga Shqipėria dhe Kosova e hartuar nga 4 autorė.


09:03- Kryeministri Sali Berisha ndodhet sot nė Kosovė me rastin e promovimit tė abetares sė pėrbashkėt Shqipėri-Kosovė. Ceremonia pritet tė zhvillohet nė Prizren nė Qendrėn Sportive "Sezai Surroi’’nė prani edhe tė kryeministrit kosovar Hashim Thaci.

Mė 24 prill u pėrzgjodh teksti fitues pėr Abetaren e pėrbashkėt Shqipėri-Kosovė. Teksti i pėrzgjedhur ka si bashkė autorė, Shezai Rrokaj, Mimoza Gjokutaj dhe 2 pėrfaqėsuesit nga Kosova Islam Krasniqi dhe Saranda Kumonova Pozhegu. Ndėrsa grafika ėshtė realizuar nga Lorenc Buzi. Pėrzgjedhja ėshtė bėrė nga komisioni vlerėsues me pėrfaqėsi tė dy palėve. Nė garė ishin 13 Shtėpi Botuese, nga tė cilat fituese ėshtė shpallur Shtėpia Botuese “Pegi” dhe shoqėria “Dukagjini”. /albeu.com/
Shtuar më 17/05/2012, ora 11:03
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.