E FUNDIT/ Numurohen 87% të votave: LSDM 36,27%, VMRO-DPMNE 34,89%, BDI 11,37%, ASH
Berisha e Topalli përkujtojnë "Kryengritjen e Postribës"
Kryeministri Sali Berisha mori pjesë sot në ceremoninë e përkujtimit të 66 vjetorit të Kryengritjes së Postribës, të organizuar në 9 shtator 1946, kryengritja e parë antikomuniste në Shqipëri dhe në Evropë.

Në këtë ceremoni morën pjesë Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, deputetë të zonës, Kryetari i Bashkisë së Shkodrës Lorenc Luka, përfaqësues të qeverisjes vendore, Kryetari i Komunës së Postribës, familjarë të pjesëmarrësve në këtë kryengritje, banorë të zonës, etj.

Fillimisht, kreu i ekzekutivit dhe personalitetet e tjera vendosën kurora me lule dhe bënë homazhe te Memoriali kushtuar kësaj ngjarjeje historike, në qendër të komunës Postribë.

Gjithashtu, në shenjë simbolike Kryeministrit Berisha i dhuruan një Flamur të qëndisur të studentëve të shkollës “Adem Haxhia”.

Duke shprehur kënaqësinë e madhe dhe falënderimet për këtë dhuratë, Berisha vlerësoi se “ky flamur, në qelizat e të cilit prehen shpirtrat e martirëve të Postribës, por dhe të gjithë martirëve të Shqipërisë, është flamuri me i bukur që ka toka sot”.

Në fjalën e tij, shefi i qeverisë shqiptare i shprehu nderimin më të thellë të tij dhe të mbarë kombit shqiptar, për këtë ngjarje që shndrin e do vazhdojë të shndrijë përjetë në historinë e njerëzve të lirë, pasi, siç theksoi ai, “Kryengritja e Postribës është dhe mbetet në historinë e lirisë së shqiptarëve, ngjarja me e madhe, nga viti 1944 deri në vitin 1990”.

"66 vjet më parë, ata vendosën të mos nënshtrohen, të mos pranojnë poshtërimin e një regjimi barbar, por të ngrihen si viganë kundër tij, të sakrifikojnë jetën. Ndaj saj u vërsulën, në Postribë dhe në Shkodër, i gjithë aparati policesk i diktaturës komuniste. U ekzekutuan me gjyqe e pa gjyqe, mbi 70 martirë të kësaj ngjarjeje të madhe, mijëra të tjerë do të mbushnin burgjet e kampet e përqendrimit”, u shpreh Berisha.

Sipas tij, shembulli, heroizmi, vendosmëria e burrave të Postribës, do të këndohej vit pas viti, edhe në vitet më të errëta të diktaturës, si një këngë e një thirrje shprese se një ditë qytetarët e tjerë do të ishin të lirë.

Më tej, Kryeministri u shpreh se, sot, ne shqiptarët ecim të lirë në rrugën e idealeve fisnike të kryengritësve të Postribës, por dhe të gjithë atyre që sakrifikuan për lirinë e atdheut, sepse ne kemi realizuar ëndrrën madhështore për të cilën ata sakrifikuan jetën dhe rininë e tyre. /albeu.com/
Shtuar më 09/09/2012, ora 18:47

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori