Berisha – Buckovski: Statusi i ardhshem te mos preke kufijte territoriale te Kosoves
Albeu.com
Kryeministri Sali Berisha ndodhet sot ne Maqedoni për të takuar zyrtarët më të lartë të Shkupit. Takimi i pare i kreut te qeverise shqiptare ka qene me homologun e tij Vllado Buckovski.Sipas kreut te qeverise maqedonase Tirana dhe Shkupi zyrtar kane ndare te njejtin qendrim ne lidhje me ceshtjen e stausit final te Kosoves se cilido qofte statusi i ardhshem ai nuk duhet te preke kufijte territoriale te Kosoves, pra te mos krijoje probleme me kufijte ne rajon.

"Pajtohemi lidhur me ate se cfaredo zgjidhje qe do te shpie drejt pavaresise se Kosoves nuk do te shkaktoje prishje te kufijve te vendeve ne rajon", tha Buckovski pas bisedimeve te sotme me homologun e tij nga Shqiperia.

Nderkaq Berisha theksoi se statusi duhet te zgjidhet sipas vullnetit te qytetareve te Kosoves dhe bashkesise nderkombetare.

"Shqiperia mbron qendrimin se ne kuader te bisedimeve per statusin final te Kosoves duhet te respektohen kufijte ekzistues te Ballkanit dhe Kosoves, ndersa statusi duhet te zgjidhet sipas vullnetit te qytetareve dhe bashkesise nderkombetare".
Kryeministri shqiptar mes tjerash shtoi se Tirana do te insistoje per respektimin e te drejtave te minoritetit serb dhe te minoriteteve te tjera ne Kosove dhe per kete arsye negociatat ndermjet Prishtines dhe Beogradit per te gjitha ceshtjet tjera, pervec statusit, do te ishin shume te dobishme per permiresimin e marredhenieve te ndersjellta.

Ne bisedimet mes tyre Buckovski ka theksuar per forcimin e marredhenieve diplomatike mes dy vendeve nderkohe qe Berisha ka vene nje theks te vecante per zhvillimin e korridorit 8 si dhe terheqjen e biznesmeneve maqedonas per investime ne turizmin shqiptar.

Pak para nisjes ne Washington keto dite Buckovski do te informohet per gjendjen ne Kosove edhe nga  homologet e rajonit. Kryeministri Berisha eshte takuar gjithashtu edhe me presidentin maqedonas Vllado Cervenkovski, nderkohe qe sot psadite do te takohet dhe me kreret e partive shqiptare te Maqedonise. bw
Shtuar më 21/10/2005, ora 21:26
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori