Berat, xhamia e Roshnikut drejt rrënimit
Xhamia e Roshnikut në Berat po shkon drejt rrenimit për shkak të mungeses së fondeve. Xhamia e klasifikuar si monument kulture u ndertua gjate sundimit osman nga Qyprillinjte e Beratit dhe ishte nga te paktat objekte kulti qe nuk u demtua gjate regjimit komunist.


Por ne 2013 ky objekt po rrenohet dita dites pasi ka nevoje emergjente per nderhyrje. Dyert e dritaret mungojne dhe ka filluar shkaterrimi i pikturave murale. Nga Myftinia e Beratit mesojme se xhamia eshte monument kulture i kategoria e pare por qe çuditerisht figuron pa certifikaten e pronesise. Në qarkun e Beratit figurojne 107 xhami, ndersa në qytet 12 xhami. /albeu.com/
Shtuar më 31/10/2013, ora 16:22
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori