Bektashinjte festojne Sulltan Novruzin
Albeu.com
TIRANE - "Sot rigjallerohet jeta". Keshtu eshte shprehur baba Reshat Bardhiot ne ceremonine qe u zhvillua me rastin e festes se Sulltan Novruzit.TIRANE - "Sot rigjallerohet jeta". Keshtu eshte shprehur baba Reshat Bardhiot ne ceremonine qe u zhvillua me rastin e festes se Sulltan Novruzit. Bektashinjte ne Shqiperi ashut si ne te gjithe boten festojne sot diten e Novruzit. Kjo dite perkujton ditelindjen e Imam Aliut, profetit me te madh te ketij sekti mysliman. Ditelindja e Imam Aliut, sipas bektashizmit, lidhet me ringjalljen e jetes dhe me shpresen per dite me te mira. Me kete rast bektashinjte gatuajne ushqimet karakteristike, qe jane byreku dhe hashurja.
Shtuar më 22/03/2005, ora 20:22
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori