BE miraton pjesemarrjen e SHBA-ve ne EULEX
Albeu.com
Këshilli i Ministrave i Bashkimit Evropian ka miratuar pjesëmarrjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në misionin EULEX në Kosovë, është bërë e ditur zyrtarisht të martën në Bruksel.Këshilli ka miratuar dokumentin për pjesëmarrjen e SHBA-ve, dhe sipas tij – Washingtoni do të sigurojë se, “zyrtarët e këtij vendi do të kryejnë misionin në pajtim me Aksionin e përbashkët dhe planin operativ të EULEX-it”.

Yves de Kermabon, shef i EULEX-it, sipas kësaj marrëveshjeje, do të komandojë dhe do t’i kontrollojë ekipet dhe njësitë e këtij misioni.

SHBA-të ndërkaq, kanë kërkuar dy përjashtime: Çfarëdo mase disiplinore – “do të mbetet nën kompetenca të SHBA-ve”, dhe se, “statusi i pjesëtarëve amerikanë në këtë mision do të jetë nën kompetenca ekskluzive juridike”, thuhet në komunikatën e lëshuar pas takimit dyditor të Këshillit të Ministrave. (Telegrafi)
Shtuar më 14/10/2008, ora 22:29
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori