BE e rreptë me Kosovën, kërkon të heqë taksën ndaj Serbisë
Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës që menjëherë të hiqet taksa prej 100 për qind për mallrat e importuara nga Serbia dhe Bosnja.

Duke e quajtur “shkelje të marrëveshjes së CEFTA-s”, Mogherini ka thënë se ky vendim është kundër frymës së Marrëveshjes për Stabilizim Asociim mes BE-së dhe Kosovës.

“Vendimi i sotëm i Qeverisë së Kosovës për të rritur taksën ndaj mallrave të importuara nga Serbia dhe Bosnja për 100 për qind është shkelje e pastër e CEFTA-s dhe frymës së Marrëveshjes për Stabilizim-Asociim mes Bashkimit Evropian dhe Kosovës. Ajo përkeqëson situatën pas vendimit të parë prej 10 për qind javën e kaluar. Qeveria e Kosovës duhet menjëherë të anulojë këto vendime”, ka thënë ajo.

E megjithatë Kosova vazhdimisht po nënvlerësohet nga BE pasi edhe pse ka përmbushur kushtet nuk po i jepet liberalizimi i vizave. Ndërkaq nga ana tjetër Serbia vazhdon e qetë luftën e saj ndaj Kosovës dhe po përparon drejt integrimit evropian.

Shtuar më 21/11/2018, ora 19:33

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori