BDI e PDSH po piketojnë postet e dëshiruara
Albeu.com
Në pritje të vendimit përfundimtarë të Gruevskit se cilën parti shqiptare do të ftojë në koalicionin qeverisës, dy partitë më të mëdha shqiptare Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) dhe Partia Demokratike Shqiptare (PDSH), paralelisht kanë filluar të piketojnë postet ministrore dhe të përgatisin listat e kandidatëve më serioz për ministra.Kryeministri dhe lideri i VMRO-DPMNE-së Nikolla Gruevski edhe zyrtarisht nga Brukseli paralajmëroi se do të fillojë bisedimet me të dyja partitë shqiptare edhe BDI-në edhe PDSH-në. “Pas kthimit tim në Maqedoni do t’i fillojmë bisedimet me të dy partitë politike shqiptare sa i takon koalicionimit”, porositi nga Brukseli Nikolla Gruevski.
Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti nga ana tjetër në një intervistë për të përditshmen shqiptare “Korrieri” ka deklaruar se partia e tij është e gatshme ta marrë përsipër përgjegjësinë për t’u bërë pjesë e Qeverisë se re të Maqedonisë.
“Do të shohim, do t’i analizojmë gjërat me urtësi, me gjakftohtësi dhe të zgjedhim opsionin më të mirë që t’i çojmë çështjet përpara. Ne do të ballafaqohemi dhe ballafaqohemi me situata shumë të rëndësishme, siç është përmbyllja dhe implementimi i plotë i Marrëveshjes së Ohrit, anëtarësimi i Maqedonisë në NATO, siç është fillimi i bisedimeve për në BE, zgjidhja e mosmarrëveshjeve me shtetet fqinje, Greqinë dhe njohjen e Republikës së Kosovës”, ka thënë Ahmeti. Burime partiake në BDI thonë se nëse bëhen pjesë e pushtetit ekzekutiv ish zëvendëskryeministri Musa Xhaferi është kandidati më serioz të udhëheqë me Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës, për ku si kandidat i mundshëm përmendet edhe ish ministri Aziz Pollozhani. Teuta Arifi llogaritet si kandidate më serioze zëvendëskryeministre për Implementimin e Marrëveshjes së Ohrit, por përmendet edhe si kryetare e mundshme e Parlamentit. Blerim Bexheti do të marrë Ministrinë e Drejtësisë për shkak të besnikërisë së treguar ndaj BDI-së në kohën kur PPD-ja e prishi koalicionin. Sadulla Duraku mund të marrë post ministror për shkak të kompromisit që ka bërë për t’u tërhequr nga gara për deputet duke i lëshuar vendin Xhemal Jasharit. Talat Xhaferi pritet të jetë ministër ose zëvendësministër në Ministrinë e Mbrojtjes. Por, për këtë post nuk përjashtohet as sekretari i përgjithshëm i partisë, Gëzim Ostreni. Nëse PDSH-ja bëhet pjesë e qeverisë së re, burime pranë kësaj partie thonë se zëvendëskryeministër për implementimin e Marrëveshjes së Ohrit do të jetë Besim Dogani. Imer Aliu i cili ka udhëhequr me këtë post ka rënë nga kombinimi për shkak të deklaratës së tij se nuk do të bashkëpunojë me Gruevskin dhe akuzave ndaj kryeministrit se është proserb dhe prorus. Gjasa më të mëdha për të qenë ministër i Ekologjisë ka përsëri Xhelil Bajrami, me rezultatet e të cilit është i kënaqur kreu i partisë. Në rast se mbetet pjersë e Qeverisë kandidat më serioz i PDSH-së për ministër arsimi përmendet rektori aktual i USHT-së Sadi Bexheti, kurse ministri aktual Sulejman Rushiti do të kalonte në Ministrinë e Kulturës. Ruzhdi Matoshi ka pasur gjasa të mëdha për ministër të Bujqësisë mirëpo për shkak të disfatës së madhe që pësoi në zgjedhje shanset e tij për ministër janë zvogëluar. Nënkryetari i partisë Imer Selmani sipas të gjitha gjasave do të ruajë postin e ministrit të Shëndetësisë.(lajm)
Shtuar më 21/06/2008, ora 18:13
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori