Basha: E vetmja qeveri që starton pa program pune
Pasi është miratuar qeveria e re ka reaguar përmes profilit të tij në Facebook kryebashkiaku dhe lideri i PD-së, Lulëzim Basha.

Sipas tij, kjo është e para qeveri e cila nuk ka një plan për punë dhe se tërhiqet nga premtimet pa filluar punën.

Shkrimi i plotë i kreut të PD-së, Lulëzim Basha:

"Qeveria e Ramës kaloi sot në Kuvend të ashtuquajturin program të saj me numrat që ka në Kuvend.

Por mbeti në klasë në provën e gjykimit të shëndoshë dhe profesional të opozitës.

Për dy ditë me radhë deputetët e Partisë Demokratike dhe partive aleate demostruan me fakte të pakundërshtueshme se qeveria Rama nuk ka program.

Kjo është e para qeveri në historinë e demokracisë së re shqiptare që starton pa program pune, pa program zhvillimi, pa objektiva të mbështeur në burime konkrete, pa kalkulime konkrete, pa afate.

Starton, si të mos ishte qeveri e një vendi të NATO-së, e që pason dhjetë qeveri demokratike në këtë vend, që kanë lënë secila shenjën e vet në përparimin e Shqipërisë, por si të ishte një qeveri që, “zbret nga mali”.

Për dy ditë me radhë deputetë tanë hodhën dritë me fakte konkrete se manifesti që qeveria e konsideron program përfaqëson një listë të gjatë tërheqjesh e modifikimesh të premtimeve elektorale që Rama e të tijët kanë bërë në fushatë.

Kjo është e para qeveri që tërhiqet pa filluar punë akoma nga një numër i madh premtimesh të votuara, duke vendour që tani me qytetarët dhe me dinjetetin e tyre raportin e gënjeshtrës dhe mashtrimit pa dridhje qerpiku.

Unë besoj se në përballjen e parë të këtyre përmasave në aulën e Kuvendit midis të ashtuquajtures rilindje të zotit Rama dhe opozitës, qeveria mbeti në klasë edhe në provën e gjykimit të shëndoshë të bashkëqytetarëve. Mbeti në klasë pikërisht se nuk ka program, pikërisht se ka mashtruar pa kufi për të marrë vota.

I kemi premtuar publikut se do të votojmë çdo ligj e akt që shkon në favor të integrimit, reformave, mirëqënies dhe zhvillimit të vendit. Do ta mbajmë këtë premtim.

Kemi premtuar gjithashtu se nuk do t’i japim asnjë minutë paqe kësaj qeverie për gënjeshtrat dhe mashtrimet e saj elektorale, si dhe për për çdo tundim apo provë të saj për të zhbërë arritjet demokratike.

Këtë premtim filluam ta mbajmë këto dy ditë në Kuvend e do ta vazhdojmë deri në ditën e fundit të tij. Publiku i vëmendshëm shqiptar asistoi në pagëzimin e një opozite të fortë, përfshirëse, profesionale, të kulturuar, moderne dhe shpresëdhënëse. Kjo është opozita që kemi premtuar, të cilën do ta bëjmë gjithnjë e më efikase në ditët e muajt në vazhdim, me njerëzit, mes njerëzve dhe për njerëzit.

Me këtë rast, si kryetar i Partisë Demokratike, dua të falenderoj nga zemra të gjithë deputetë opozitarë, që i dhanë vlerë të madhe Kuvendit por mendoj se ndihmuan edhe qeverinë, me përformancën e tyre të shkëlqyer, me fjalimet e tyre të përgjegjshme, plot kompetencë dhe etikë qytetare.

Urojmë që kryeministri dhe qeveria e tij ta kenë dëgjuar oponencën tonë. Jo vetëm përmes pranisë fizike në seancë, por kryesorja, ta kenë dëgjuar me veshin e arsyes për t’u ulur me këmbë në tokë. Për të hequr dorë nga sindroma e vitit zero. Për të hequr dorë nga mashtrimet dhe tullumbacet. Për të hequr dorë nga zakoni i vjetër i dinastisë së tyre për t’i numëruar votat si plumba për armikun. Për të përveshur mëngët e filluar punën"- shkruan Basha. /albeu.com/
Shtuar më 15/09/2013, ora 18:01
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori