Raporti i "Standard & Poors", alarm për ekonominë shqiptare
Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha e cilësoi sot një lajm të keq raportin e Standard & Poors ku Shqipëria humb pozicionin për të qenë vend tërheqës për investime. Duke folur në mbledhjen e grupit parlamentar të PD-se, Basha akuzoi qeveri për rritje të borxhit.

“Raporti i Standard & Poors është një lajm i keq për ekonominë, për investitorët e huaj që operojnë në Shqipëri. Për hërë të parë, investitorëve të huaj u thuhet se janë të paralajmëruar nëse duan të marrin në sy rreziqe të shtuara për shkak të investimit të tyre në Shqipëri. Për herë të parë, Shqipëria humb pozicionin për të qenë vend tërheqës për investime. Raporti i Standard & Poors, është një alarm. Që nga 2007 e deri më tani vlerësimi për Shqipërinë ka qenë stabël. Efektët e krizës globale sigurisht u ndien, u prekëm nga ngadalësimi i rritjes së ekonomisë", deklaroi Basha.

Sipas kreut të PD-së shkaku kryesor i kësaj gjendjeje është paaftësia dhe papërgjegjshmëria që po tregon qeveria Rama në administrimin e tatimeve.

“Rritja e borxhit në 2013 po sjell është një parashikueshmëri negative për 2014. Taksat e shqiptarëve në vend që të përdoren për investime do të shkojnë për të larë borxhin. Nuk janë parashikuar investime, rritje rrogash apo pensionesh. Viti 2014 do të jetë viti zero i rritjes së rrogave dhe investimeve. Premtimi për “Rilindje” është zeroja. Kryeministri dhe qeveria e tij braktisën në bllok premtimet me të cilat i morën votën shqiptarëve. Premtimi i legalizimit pa para ka dalë një mashtrim i madh. Nuk ka dhe nuk do të ketë ulje të borxhit, shërbim shëndetësor falas, ulje taksash, punësim masiv, rend brenda 100 ditëve e plot premtime të tjera që frynë tullumbacen e Rilindjes. Ka vetëm përkeqësim, rritje e borxhit, krimi, megallomani etj. E kanë bërë nga gjakftohtësia apo kanë në gjak mashtrimin, pyesin sot shqiptarët”, tha para deputetëve Basha.
Shtuar më 09/12/2013, ora 14:45
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori