Basha ankohet tek Sequi për rritjen e pasigurisë publike
Zhvillimet e fundit politike në vend kanë qenë në qendër të diskutimeve në takimin që kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha pati sot me Kreun e Delegacionit të BE-së në Tirane, Ambasadorin Ettore Sequi.

Basha i shprehu ambasadorit të BE-së shqetësimin për rritjen e pasigurisë publike në vend, si rrjedhojë e shtimit të kriminalitetit, rënies së indikatorëve të punës së policisë, si pasojë e zëvendësimit të profesionistëve me militantë e shkrirjes së strukturave të vecanta të policisë së shtetit.

"Z.Basha e informoi z.Sequi për qëndrimin e opozitës në lidhje me reformën administrative, duke theksuar se konsensusi në cdo etapë të procesit, dhe vecanërisht rikthimi i konsensusit të shkelur në mënyrë të përsëritur nga mazhoranca, janë të domodoshme për një reformë eficente, të pranueshme dhe të qëndrueshme." u shpreh Basha.


Duhen dëshmi e prova të besueshmërisë, tha Basha, duke i kujtuar z.Sequi rastet kur mazhoranca e sotme është angazhuar në letër për konsensus, dhe më pas e ka shkelur atë, si në rastin e shtyrjes së zbatimit të ligjit të statusit në nëpunësit civil, apo sulmit ndaj institucioneve të pavarura kushtetuese, si AMA e ILDKP, për cka shumica ishte zotuar të respektonte mandatin dhe autononominë e këtyre institucioneve në rezolutën e përbashkët për integrimin europian dhe në deklaratën e përbashkët të komitetit parlamentar të stabilizim-asociimit.


Gjat takimit Basha e njohu ambasadorin Sequi edhe për lëvizjet në administratë. Kryetari Basha siguroi z.Sequi se pavarësisht kësaj mësymje antidemokratike të qeverisë ndaj Kushtetutës, ligjit, shtetit të së drejtës dhe parimeve të konsensusit, Partia Demokratike dhe opozita shqiptare vijon të mbetet e palëkundur në qëndrimin e saj për mbështetje pa kushte të të gjitha hapave dhe reformave madhore të procesit të integrimit. /albeu.com/
Shtuar më 23/01/2014, ora 15:56
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori