Bamir Topi President, Jehone ne mediat e huaja
Albeu.com
Agjencite me te medha te lajmeve si Reuters, BBC, ANSA e shume te tjera i kane dhene nje vemendje te vecante shpalljes se presidentit ne vendin tone.Kjo edhe per shkak te zhurmes se madhe qe u shkaktua pas deshtimit te zgjedhjes se presidentit plot tre here. Në fjalën e parë, para deputetëve Topi tha se zotimi i parë i tij ishte zbatimi i Kushtetutës dhe ligjit si dhe ekuilibri në vend, deklarate qe u citua edhe nga mediat nderkombetare.

Sipas agjencise Reuters, shqiptaret deshtuan per te zgjedhur nje president konsensual por shqiptaret jane me te kenaqur se te kishin duruar zgjedhje te parakoheshme nderkohe qe gjashte muaj me pare shqiperia nuk arriti standartet ne zgjedhjet bashkiake.

Sipas kesaj agjencie, zgjedhja e presidentit shmangu krizen e zgjedhje te pergjithshme qe mund te kishin shtyre reformat per anetaresim ne bashkimin europian dhe ne Nato. Reuters i ve theksin faktit se Topi u zgjodh president fale votateve te ligjvenesve socialiste, besnike te ish liderit Fatos Nano.
Erion Kaçorri, news24
Shtuar më 23/07/2007, ora 17:36
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori