Babalja nuk heq dorë: Gjer në vdekje, audiopërgjimi është i vërtetë
Pëlqej
Albert Veliu, ose i njohur ndryshe si “Babalja” këmbëngul se regjistrimi i publikuar është në fakt i vërtetë dhe se është zëri i Agron xhafajt.

Për këtë ai ka folur në Open dhe gjithashtu për faktin se ndihet i kërcënuar për jetën.

Eni Vasili: Ju vazhdoni t’i qëndroni versionit tuaj se zëri i regjistruar është i Agron Xhafajt?

Albert Veliu: Gjer në vdekje. Nuk e di, nuk dua të zë emra në gojë, por gjer në vdekje ato zëra që janë rregjistruar janë gjer ne vdekje dhe nuk më bën dot pas njeri sikur të mendoje si të dojë dhe të jape edhe njëherë gastro nuk trembem nga burgu.

Trembem me një fjale mos më ngacmojnë familjen mos bëjnë ndonje presion në familje se po më bëjnë shantazh të siguroj djalin hajde poshtë.

Pjese nga intervista

Gazetarja: Zoti Veliu faleminderit qe pranuat ftesen per intervisten tone dhe dua qe ta fillojme kete interviste me disa pyetje rreth jush. Si po i kaloni ditet ne qendren e azilkerkuesve ne kosove

Albert Veliu – po mire si azilant jetojme brenda azil

Gazetarja: mendoni se autoritetet e kosoves do tju japin azil

Albert Veliu – pooo besoj se shteti i kosoves eshte me i drejte nga lart se shteti i shqiperise jane me korrekt policine e kane me korrekte dhe gjithçka e kane me korrekte sesa shteti jone jane shtet me korrekt

Gazetarja: po por policia e kosoves erdhi pak dite me pare dhe ju arrestoi

Albert Veliu – erdhi me urdher te tjeter kujt

Gazetarja – me urdher te kujt

Albert veliu – te nje pale shteti tjeter poshte qe une s’ mund ta ze ne goje qe eshte me urdher te kujt sepse shteti i kosoves nuk mund te vinte te me arrestonte mua ne mes te azilit pa urdherin e dikujt pas shqiperie

Gazetarja: me çfare argumenti keni kerkuar azil ketu

Albert Veliu — une azil kam kerkuar me argumentin sepse mua me reziohet jeta

Gazetarja: kush ju ka kercenuar

Albert veliu: mua ne daten 17 maj me ka dale policia shqiptare qe mbasi doli audiopergjimi qe per gjysem ore ju i dini e kam shpjeguar edhe ne prokurori per gjysem ore del zeri im dhe zeri i x qe nuk do ta ze me goje se nuk me intereson dhe me ka marre ne telefon x ku je se do te shuaj gjithe familjen edhe kete e kam thene ne prokurori dhe i kam thene ku je ti se vij edhe une

Gazetarja: personi qe ju keni pergjuar apo jo

Albert veliu: pooo dhe me mer djali ne telefon djali i madh klevisi me thote o baba qe je bere figure e njohur tha ne vlore, ça ka ndodh bir i babait se kur te thote djali je bere figure e njohur makines dhe vete takoj djalin qe me mikun tim me nertilin qe ka bar moziken ne lungomare vete shikoj nje video aty pergjimet por pa faktikisht une kete ja kisha dhene nje te shikut olldashit e dija qe ishte i shikut nuk e dija qe ishte gazetar ja kisha dorëzuar.

Gazetarja: do tju pyes me detaje edhe njehere

Albert veliu: dhe mbasi ndodh kjo gje une iki ne tirane per te takuar kete te shikut qe ça ke bere o vella pa dijenine time

Gazetarja: perse ti nuk e dije qe do te transmetohej

Albert veliu: fareee dhe ndodhi diçka tjeter shefi i krimeve te vlores vete te puna e djalit tim i thote nem çik numrin e babit i thote djali per ça e do numrin e babait alketi ky shef i krimeve te vlores per ça e do numrin e babait po jo kemi urdher per ruajtje pa dale emri im pa dale emri im ne televizor vetem deshmitari x siç ishte ne ato momente shteti me nje fjale çoi direkt ruajtje per mua dhe une i thashe skam nevoje dhe mos mer me ne telefoni thashe se une skam bere gje i thashe

Gazetarja: perveç ketyre momenteve keni pasur kercenime te tjera

Albert Veliu: po kam patur kur me arrestuan ne kukes

Gazetarja: ju ishit nisur nderkohe per te bere

Albert veliu: isha nisur per te bere shpenzimet e mia diku do beja pazaret e mia do dilja per qejfin tim se une isha shtetas i lire nuk isha ne kerkim do vete ku te dua

Gazetarja: do te shkonit ne kosove per

Albert veliu: ne kukes jo ne kosove do iki ne shkoder ne kukes ne tropoje te miqte e mi do veja te haja nje dreke

Gazetarja: ne daten 18

Albert veliu: ne daten 18 do veja te haja nje drekte do ikja ku te doja se jam shtetas i lire nuk isha ne kerkim isha nje deshmimtar me kane dale 6 maska isha ne nje restoran ne kukes me kane ardhur ne koke pa uniforme policie targat angleze gjermane asnje targe shqiptare makina si te grabitura

Gazetarja: kush ishin si u prezantuan

Albert Veliu: si kemi erdhur nga shteti si me moren ketu ne kamp e njejta gje eshte me kane mbajtur 3 ore peng ne laç ne nje rrugice sa ka dale tablua ime ne parlament doli ajo thenia ime se mos kish dale ajo une isha i vrare me ka çuar ne prekurori te shkalla e pare

Gazetarja: cila thenie çfare thenie ka dale ne parlament

Albert Veliu: doli tablua ime qe e dhashe naten intervisten dhe ajo me shpetoi jeten se kishin urdher per te me hedhur ne kanal aksident

Gazetarja: e merni me mend kete apo ja u kane..

Albert veliu: eshte e sakte te mbash tre ore peng kur ty te jep urdher qeveria qe mere filanin qe ke urdher per arrest a per ndonje gje do me çonin ne prokurori direkt

Gazetarja: po ku ju mbajten ne laç

Albert veliu: ne autostrade tre ore ne nje rruge tre ore peng brenda ne makine

Gazetarja: çfare ju thoshin

Albert veliu: qe çne ti me kete presione nga me te ndryshmet erdhi nje shef tjeter nje i madh nje shef i beratit kush ska ardh

Gazetarja: mban mend ndonje emer

Albert veliu: emra nuk mund te ze ne goje se te tjeret hane buke ushqehen mbajne familjen skane faj kane urdher

Gazetarja: nga keta shefat dua te di

Albert veliu: nuk mund te ze emrash shefash ne goje ato e di ai i madhi qe kishte treguar

Gazetarja: pra shefi i beratit kush ishte tjeter

Albert veliu: nuk e di sqe i beratit me origjine ishte nga berati po ishte dikushi nuk dua ti ze emra ne goje se ushqejne familjen te gjithe se jane hallexhinj te gjithe se bejne nga deshira e tyre e bejne nga puna

Gazetarja: pastaj ju liruan kur ju liruan

Albert veliu: me kane çuar ne prokurori me moren kampionin e zerit ne oren 11 kam vajtur ne prokurori me kane kapur ne oren7 pa njezet te mengjesit dhe me kane çuar ne 11 ne prokurori imagjino te rish tre ore rrugeve sikur kisha bere ndonje 100 vrasje njeri sa me kane çuar ne prokurori me ka marre nje prokuror me ka marre kete te zerit trashe holloje ja dhashe kampionin tim me ka thene ti me x e di qe ka kater difekte x ne gurmaz ne zanore qe eshte audiopergjimi im

Gazetarja: qendrojme tek nata qe juve thoni qe ju moren peng çfare ore dhe kur filloi

Albert Veliu: mua me ka marre kam qene me taksixhi me ka marre kam qene po ikja per ne tropoje ta them troç te nje miku im nuk e ze emrin ne goje se eshte dikush ai ne tirane

Gazetarja: ne çfare date behet fjale

Albert veliu: ate dite qe me arrestuan me kane mbajtur 3 ore peng ne makine

Gazetarja: pastaj juve kur e kaluar kufirin

Albert Veliu: kufirin une e kalova ne daten 24 nuk kalova kufirin une nuk eshte shkelje e paligjshme siç thote shoku kryeminister ka kaluar kufirin e paligjshem kam kaluar mes doganes nuk kam kaluar maleve kam kaluar mes doganes ne kembe bashke me djalin

Gazetarja: dhe nuk ju ndaloi askush

Albert Veliu: askush nuk me ndaloi

Gazetarja: se ne shqiperi besoj e dini se akuzoheni per kalim te paligjshem te kufirit

Albert veliu: une kam kaluar mes doganes apni kamerat bashke me djalin bashke me djalin pas asnje lloj rrobe vetem ne kembe te dy me pasaportat ne duar pashaportat i kemi dorezuar ne policine e kosoves kam kaluar regullisht ne dogane nuk kam kaluar maleve

Gazetarja: çfare ndodhi pasi kaluat kufirin

Albert Veliu: ne shtim u afruam ne autobus deri ne fshatin shtime ndenjem nja dy dite ne hotel se nuk dija ku te veja tani se edhe me probleme me krize koke tani te riskohej jeta presion familjes presion mua presion vellait tim qe kam ne vlore i kishin thyer xhamat e makines e presion ne shtepi ne pune kunates sime qe eshte doktore….presion gjithe fisit tim

Gazetarja: pra moret autobusin dhe vajtet ku

Albert veliu: ne shtime mora nje hotel te titaniku ku me arrestuan ne shtime po rija me djalin shikoj nje me audi vin me mer nje miku im qe kemi bere pushimet ne shqiperi me mer me nxjerr per barjam per te festuar bajramin se jemi myslymane vin nje makine shqiptare me nje femer pas policia dhe nje tjeter e kufirit ka qene nje berti berti shef i kufirit hap kraun hap krahun zoteria dhe me thote mua nje femer nxjer tablon ne mes te rruges qe nuk lejohet me nxjerr tablo dhe tablon time e çon ne tirane direkte ajo zonja qe eshte ky apo jo.

Gazetarja: nxjerr fotografine

Albert veliu: na marin ne polici aty sipas te drejtave kerkova azil politik se kthim pas nuk beja dot se me rrezikohej djali

Gazetarja: po ju kur u niset e kishit per qellim kete qe te kerkonit azil politik

Albert Veliu: po po po qe kur u nisem per azil politik se skishim ku te gjenim mbeshtetje se une nuk mere me parti as me pd as me ps partia ime eshte partia çame partine çame jepja jeten time

Gazetarja: pra u dorezuat ne polici dhe kerkuat

Albert Veliu: azil politik mbrojtje nga shteti kosovar se me rrezikohej jeta

Gazetarja: mendoni se do ta fitoni azilin

Albert Veliu: azilin do ta fitoj se jane keto konventat e europes keto qe me mbeshtesin

Gazetarja: i tembeni nje ekstradimi ne shqiperi

Albert Veliu: une te me garantoje shteti kosovar te me çoje shteti kosovar te ballafaqohem une nga ky shtet kam garanci vete te me dale garant ky lloj shteti ati shteti poshte nuk i kam garanci se mu te me bejne ndonje aksident siç ja u kane bere te tjereve ne mes te rruges e lene aksident

Gazetarja: pra nuk ke besim

Albert Veliu: gjalle ne bote jo per ballafaqim kur te dale x nga burgu te vije te ballafaqohet me zerin tim te marre kampionet e zerit tim edhe te x ti vene te dalin eshte apo nuk eshte e vertete

Gazetarja: ju vazhdoni i qendroni versionit tuaj se zeri i regjistruar eshte i agron xhafajt vellait te

Albert veliu: gjer ne vdekje nuk e di nuk dua te ze emra ne goje por gjer ne vdekje ato ze qe jane rregjistruar jane gjer ne vdekje dhe nuk me ben dot pas njeri sikur te mendoje si te doje dhe te jape edhe njehere gastro nuk trembem nga burgu trembem me nje fjale mos me ngacmojne familjen mos bejne ndonje presion ne familje se po me bejne shantazh te siguroj djalin ajde poshte

Gazetarja: kush po e ben presion ku dhe si

Albert Veliu: me ka sjelle nje person qe mos te ze emra ne goje me ka thene te garantojme djalin me pasaporte maqedonase hajde poshte e kalojme ne shpifje dhe ti del nga burguGazetarja: pra ti te rikthehesh ne shqiperi te thuash qe nuk ishte e vertete

Albert veliu: po dhe djalin ta nisin direkt me pasaporte maqedonase qe sot po te duash tha po une nuk pranoj

Gazetarja: ta nisin ku

Albert veliu: ku eshte zonja ime me djalin e madh

Gazetarja: ku jane ata

Albert veliu: nuk mund ta shpreh ku jane se ato i di shteti shqiptar qe kane agjentet e tyre qe ata e dine ku jane zoteria qe po ndjek njerezit kemba kembes

Gazetarja: po thoni qe jane kercenuar edhe jashte

Albert veliu: po kam marre shume kercenime

Gazetarja: ne çforme me shpjego pak

Albert veliu: ne shume forma qe atje i mbron shteti nuk hyn dot atje se atje eshte tjeter shtet ku jane ata jane shtet shume i fuqishem jane shtet qe mbrojne te drejtat e njeriut dhe jane shteti i te drejtes qe i japin te drejte gjithe europes jo me dava sipunet tona

Gazetarja: ti flet per kercenime edhe ketu ne kamp perveç personit qe siç the ka ardhur dhe ka premtuar qe te ktheheni dhe te terhiqni

Albert veliu: jo jo dje ka ardh edhe nje makine me 4 persona me tatuazh dhe kane pyetur si jane marredheniet ne kamp ça rojesh bejne sa roje jane dhe aty u leshua gjithe policia mbreme ka rrethuar gjithe zonen kane qene 2 me drite dore pas gardheve nuk e di kush kane qene

Gazetarja: makine ma targa shqiptare

Albert veliu: me shqiptare xhip i zi plus jane regjistruar ne polici edhe shume makina te tjera qe ven e vijne afer kampin targa shqiptare fotografojne provokojne

Gazetarja: pra ne nje fare menyre ndihesh i kercenuar

Albert veliu: gjer shume i kercenuar dhe ky vend per mua nuk eshte shume i sigurt

Gazetarja: po pse mendon se gjithe keto makina vijne per ty

Albert veliu: keto e bejne per te me kercenuar mua qe une te bej doreheqje nga e verteta ime

Gazetarja: perse mendon se jane per ty dhe jo per dike tjeter

Albert veliu: ska vetem une jam aty jam bashke me djalin ata te tjeret qe jane aty jane afrikane vijne dhe ikin marrin rrugen per ne serbi dhe thone qe eshte person qe prish çeshtjen qe mund te iki nga azili une kam 5 muaj kam kerkuar mbrojtje ketu te qe per te ik nga azili une kisha ik me kohe
Shtuar më 15/10/2018, ora 23:26
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori