Austriakët certifikojnë mjeshtrat shqiptarë të punimit të hekurit
Ditën e sotme u ccertifikua grupi i fundit i profesionistëve në industrinë e konstruksioneve metalike, të cilët janë trajnuar nga Instituti Austriak i Ekselencës. I pranishëm në cerëmoni ishte edhe ministri i Punës, Blendi Klosi, cili vlerësoi inciativa të tilla.

“Ky projekt siguron implementimin e Standarteve më të mira Evropjane në fushën e saldimit dhe mundëson punësimit e të trajnuarve në firmat shqiptare dhe ato të huaja që operojnë në Shqipëri“- tha Ministri Klosi gjatë fjalës së tij në qendrën e saldimit të AIEx në Tiranë.

Projekti me temë “Implementimi i Standarteve Evropjanë në industrinë Metalpunuese” i zhvilluar nga WIFI-Albania, i cili që nga 1. Janari 2016">2016 është i njohur si Austrian Institute of Excellence (AIEx) është mbështetur nga Agjensia Austriake e Zhvillimit (ADA).

Të pranishëm në eventin përmbyllës të mbajtur në datën 17 Nëntor 2016">2016 ishin ndër të tjërë dhe Ministri i Mirëqënies Sociale dhe Rinisë, Blendi Klosi, Drejtori i zyrës ADA në Tiranë, Hainz Habertheuer dhe konsullja austriake Sonja Harreither, të cilët kishin mundësinë të shikonin nga afër disa procese saldimi të praktikuara gjatë kurseve. /Albeu.com/
Shtuar më 18/11/2016, ora 15:26

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori