Basha: Qeveria, e paaftë përballë krimit
Kreu i PD-së, Lulzim Basha kërkoi sot mobilizimin e institucioneve për vënien para përgjegjësisë të autorëve të ngjarjeve të fundit kriminale. Pas vizitës që Basha bëri në spitalin ku ndodhet për kurim kreu i komunës qendër, Fredo Berberi, kreu i opozitës akuzoi qeverinë për paaftësi totale në fushën e rendit dhe sigurisë.

“Dënoj në formën më të prerë e më të ashpër këtë akt barbar që ka goditur një qytetar, një të zgjedhur vendor, personalitet të opozitës shqiptare që bëhet shënjestra e dytë në një hark më pak se 4 javë pas tentativës për atentat ndaj kreut të PD në Pogradec. I bëj thirrje institucioneve të mobilizohen për vënien para përgjegjësisë së autorëve, akte të tilla ndaj opozitës nuk janë regjistruar që nga vitet e errëta 97, ato frymëzohen nga gjuha e urrejtjes dhe destruktivitetit te maxhorancës në gojën dhe veprimet e Ramës që sot e kësaj dite nuk i njeh vetes asnjë përgjegjesi për këto akte të pashembullta”- tha ai.

PD, sipas tij është e vendosur për të mbrojtur kauzën e opozitarizmit se askush nuk mundet t’i mbyll gojën, ndërkohë që autorëve dhe frymëzuesve i thotë se PD është e vendosur që drejtësia t’i vërë para përgjegjësisë.

“Do propozojmë së shpejti si partia kryesore e opozitës një sërë masash për të evidentuar përgjegjësitë e qeverisjes për rënien e sigurisë së rendit dhe sigurisë në vend”- tha Basha, duke shtuar se për këtë situatë nevojitet një reflektim mbarëshoqëror. /albeu.com/
Shtuar më 21/01/2014, ora 16:08

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori