Arrestohet punonjësi i policisë në Rinas
Një punonjës policie në Rinas është vënë në pranga së bashku me një shtetas turk pasi akuzohet se ka favorizuar kalimin e jashtligjshëm të këtij të fundit.

Punonjësi i policisë mësohet se është Gazmir Dega si dhe shtetasi turk Servet Aksoy 44 vjeç.

Punonjësi i policisë shqiptare akuzohet për "shpërdorim detyre".

Njoftimi

Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat (SHÇBA) arrestoi në flagrancë 1 punonjëse të Policisë Kufitare në Rinas nën dyshimet për shpërdorim detyre dhe dhënie ndihme për kalim të paligjshëm të kufirit.

Dyshimet për implikimin e punonjëses së policisë B. D, me detyrë kontrollore në Komisariatin e Policisë Kufitare dhe Emigracionit Rinas, lindën pas kapjes së 7 shtetasve turq, që tentuan të kalojnë kufirin shqiptar drejt Malit të Zi, të cilët deklaruan se kishin hyrë nëpërmjet Rinasit në Shqipëri.

Nga hetimet e kryera rezultoi se këta shtetas janë lejuar të hyjnë në territor në mënyrë anti ligjore, nga punonjësja e policisë, duke mos kryer regjistrimin në sistem.

Tashmë mbi të rëndojnë akuzat për veprat penale “Shpërdorim detyre” dhe “Dhënie ndihme për kalim të paligjshëm të kufirit”.

Hetimet po vijojnë për të identifikuar persona të tjerë të përfshirë.

SHÇBA garanton se do të ndjekë me seriozitet çdo denoncim në media dhe nga qytetarët dhe i nxit ata të telefonojnë në numrin pa pagesë 0800 90 90 për çdo paligjshmëri që konstatojnë.
Shtuar më 21/09/2018, ora 22:44

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori