AMINISTIA/ Përfitojnë 10 gra, drejtoresha: Janë gati për punë
Nënshkrimi i amnistisë nga ana e presidentit të Repulikës Bujar Nishani, në burgun e grave do të sjellë lirimin për rreth 10 të dënuarave.

Ndryshimet e herëpashershme në nene, solli për burgun e grave "Ali Demi" rreth 10 gra. Kjo u konfirmua nga burime të Report Tv. Megjithatë për të gjitha gratë që tashmë janë duke vuajtur dënimin e tyre po punohet që në kohën kur ato do të largohen nga institucioni i vuajtjes së dënimit të kenë mundësi për t’u futur në tregun e punës dhe rrjedhimisht punësim.

Drejtoresha e burgut 325 , Xhoi Jakaj, shpjegoi për Report Tv procedura për aftësimin e të dënuarave në këtë institucion të vuajtjes së dënimit.

Po kështu është kërkuar nga ana e këtij institucioni që çdo i ftuar që viziton këtë institucion të marrë përsipër punësimin e njërës perj tyre pasi të dalë nga dyert e burgut. Kjo pasi ende këto gra janë viktima të mentalitetit.

Përgatitja e të dënuarave për të rifilluar jetën pasi anë vuajtur dënimin vazhdon të jetë sfidë, ashtu sikundër vazhdon të jetë sfidë edhe eleminimi i dhunës nga shoqëria jonë.
Shtuar më 01/01/2017, ora 18:31

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori