Ambasada turke në Tiranë, deklaratë pas tentativës për grushtin e shtetit
Tentative për grusht shteti kundër qeverisë së zgjedhur demokratikisht, e ka quajtur

Ambasada turke në Tiranë e ka quajtur tentativë për grusht shteti kundër qeverisë së zgjedhu demokratikisht atë që ndodhi në Turqi natën e mbrëmshme.

“Ngjarja e ndodhur në Turqi ishte një tentative për grusht shteti kundër qeverisë së zgjedhur demokratikisht. Populli ynë iu kundërvu me dinjitet dhe solidaritet. Presidenti ynë dhe qeveria jonë janë në krye të detyrës.

Nuk ishte një grusht shteti ku ishin përfshirë të gjitha forcat e armatosura të Turqisë. Ai ishte organizuar nga nje grup brenda Forcave te Armatosura, te cilit iu dha pergjigja e duhur nga populliyne.

Situata u shpalos në turqi ishte një përpjekje për të përmbysur e qeverisë të zgjedhur në mënyrë demokratike. Kjo përpjekje është bllokohen nga populli turk në unitetin dhe solidaritetin. Presidenti ynë dhe qeveria janë në krye. Forcat e armatosura turke nuk ishte përfshirë në përpjekje për në tërësinë e vet. Ishte kryer nga një grup brenda forcat e armatosura dhe mori një përgjigje të merituar nga kombit tonë.”
Shtuar më 16/07/2016, ora 09:10

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori