Ambasada e SHBA-së heq vizat për disa gjyqtarë dhe prokurorë
Ambasada e ShteteveBashkuara nëpërmjet një njoftimi zyrtar tregon se ka revokuar vizat jo-emigruese për disa gjyqtarë dhe prokurorë shqiptarë pasi ka dalë në përfundimin që këta zyrtarë nuk kualifikohen për këto viza.

"Për shkak se të dhënat e vizave janë konfindenciale sipas ligjit të ShteteveBashkuara, ne nuk mund të komentojmë mbi raste individuale".

Ambasada e ShteteveBashkuara sqaron se "ka ndërmarrë këtë veprim përpara procesit të pritshëm të vetingut, i cili do të vlerësojë lidhjet e zyrtarëve të caktuar me korrupsionin, si dhe në përgjigje të një rasti që përfshinte abuzim flagrant të një vize zyrtare nga një prokuror i nivelit të lartë dhe bashkëshortja e tij, gjë që çoi në revokimin e vizave të tyre".

"Ambasada e ShteteveBashkuara i merr seriozisht akuzat për korrupsion dhe do të vazhdojë t’i shqyrtojë vizat dhe aplikimet për vizë të zyrtarëve të drejtësisë me vëmendje të shtuar.

Departamenti i Shtetit ka një autoritet të gjerë për të mohuar dhe revokuar viza bazuar në informacione që tregojnë se zotëruesi i vizës mund të jetë i papranueshëm në Shtetet e Bashkuara dhe Departamenti i Shtetit do të vazhdojë ta përdorë këtë autoritet për të çuar përpara përpjekjet kundër korrupsionit në Shqipëri", thuhet më tej në deklaratën e ambasadës së SHBA në Tiranë. /albeu.com/

Shtuar më 26/01/2017, ora 16:58

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori