Amaneti i Dritëro Agollit: Sot pasdite...

Në një nga poezitë e tij, shkrimtari Dritëro Agolli ka lënë amanetin për ditën kur do ndërronte jetë.

Ndonëse poezia është shkruar kohë më parë, kjo është porosia që ka lënë në vargje vet kolosi i letërsisë shqipe. Vargjet janë thurur sikur Agolli ta parandiente pasditen e kësaj të premteje, kur ndërroi jetë rreth orës 16:00.

Amaneti i Dritëro Agollit

“Sot pasdite

Sot pasdite dua të vdes...Më bëni gati pa dalë yjtë,Gjeni shaminë e ma lidhni gojën,Mos harroni të m'i mbyllni sytë...

Mos ngjitni nekrologji me vija të zeza Dhe mos ftoni farefisin dhe miqtë,Askush mos mbajë fjalime në varreza,Mos qajnë e mos lavdërojnë të ligjtë.../Albeu.com/
Shtuar më 03/02/2017, ora 23:52

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori