Akuzat ndaj Xhafajt, e vërteta mbi dy personat që pretendojnë se i ka torturuar
Fatmir Xhafa kryetari i Komisionit të Reformës në Drejtësi, pak ditë më parë u caktua nga kryeministri Edi Rama, ministër i Brendshëm në vend të Saimir Tahirit.

Që nga dita e parë e zgjedhjes së Xhafajt në këtë pozicion kanë ardhur sulme të njëpasnjëshme në drejtim të tij duke e shigjetuar si përgjegjës për ekzekutime dhe turtura ç’njerzore në diktaturë.

Këto akuza kanë ardhur dhe të faktuara pasi kanë qënë vetë të “dëmtuarit” që kanë folur live për publikun, por këto akuza nuk janë vërtetuar dhe akoma pozita nuk ka asnjë deklaratë zyrtare për këtë çështje.

Gazeta Tema në një artikull/ investigim ka rëndituar disa arsye pse po sulmohet Fatmir Xhafa si dhe hedh dyshime dhe akuza të forta nga dy akuzuesve të cilët sipas tyre të dëmtuar nga Xhafa, në të vërtetë sipas gazeta Tema, janë njerëz të rrezikshëm dhe me precedentë penal.

Artikulli i plotë

Qysh nga dita e parë që kryetari i Komisionit të Reformës në Drejtësi u caktuar si ministër i ri i Brendshëm, Partia Demokratike, Sali Berisha dhe media pranë saj filloi avazin e zakonshëm.

Shpif e shpif se dicka do të mbetet. Balta nuk kurseu as Fatmir Xhafaj e as familjen e tij.

Sigurisht, jo vetëm si një nga deputetët më me përvojë në Parlamentin e Shqipërisë, por dhe si një armik i përbetuar i Sali Berishës, Fatmir Xhafaj ishte një problem më shumë për opozitën, e cila pas largimit të Saimir Tahirit shpresonte se karrigen e ministrit të Brendshëm do e zinte një teknicien.

Në këtë aspekt, Fatmir Xhafaj jo vetëm është edhe më politik se Tahiri, por si arkitekti i reformës në drejtësi, ai kishte krijuar armiqësi të pazakontë me të gjithë ata që sot përpiqen ta ndalojnë reformën.

Sot gazeta TemA vjen me një investigim të kryer për personat që gjatë javës së fundit kanë hedhur baltën mbi Fatmir Xhafaj për të kaluarën e tij.

Bëhet fjalë për dy persona: Xhavit Seferi dhe Valbona Maloku.
Xhavit Seferi ka lindur në 18 korrik 1969 në fshatin Cudhi Kamit, Krujë.

Në vitin 2003 ka ndryshuar mbiemrin nga Kani në Seferi, edhe pse në Krujë njihet edhe me mbiemrin Koni.

Në 19 shkurt 2009, Xhaviti është arrestuar në flagrancë, pasi ka shkaktuar aksident automobilistik duke plagosur dy persona, ndërkohë që dy muaj më vonë është proceduar penalisht pasi ka kërcënuar me jetë një polic rrugor gjatë një tjetri aksidenti me pasoja.

Në 20 maj 2010, Xhavit Koni është dënuar në Maqedoni nga Gjykata e Shkupit me arrest në burg për 15 vjet, pasi akuzohet për trafikim të qënieve njerëzore, si anëtar i një grupi të strukturuar kriminal.

Në 15 nëntor 2011, është shpallur në kërkim për plagosje me thikë të kushëririt të tij, Fatbardh Kani, dhe vetëm një vit më vonë, kushëriri ka marr hak duke tentuar ta vrasë me armë zjarri në një atentat në mbikalimin e autostradës së Fushë Krujës.
Valbona Maloku ka lindur në 20 shkurt 1968, gjithashtu në Fushë Krujë.

Që prej vitit 1990, Valbona, së bashku me bashkëshortin dhe dy vëllezërit, janë larguar nga Shqipëria, duke hyrë në Ambasadën gjermane.

Bashkëshorti i Valbonës është vrarë në Shqipëri në vitin 1999 nga Robert Preni, ndërkohë që hakmarrja e Valbonës mendohet të ketë ardhur vetëm 3 vjet më vonë, duke vrarë vëllain e Robertit, Antonin.

Ajo cka e bën edhe më të frikshme historinë e Valbonës, është se ajo dyshohet të ketë urdhëruar vrasjen edhe të një prej vëllezërve të saj, Arben Duka, për të cilin tani derdh lot krokodili.

Ndonëse të dhënat flasin vetë, është e qartë se personat që sot hedhin baltë mbi Fatmir Xhafaj, janë njerëz që fillimisht duhet të përgjigjen para drejtësisë për vrasjet, vjedhjet dhe krimet që kanë kryer jo larg në kohë, por gjatë 20 viteve të fundit./albeu.com/

Shtuar më 18/03/2017, ora 14:22

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori