Afresket e sekuestruara, Rama: Beteja sapo ka nisur
Pëlqej
Në një ceremoni të veçantë në prani të kryeministrit Edi Rama, ministrit të Brendshem, Saimir Tahiri dhe ministres së Kultures, Mirela Kumbaro u dorëzuan sot Galerine e Arteve në Tiranë afresket e kapura nga policia.

Gjatë fjalës së tij kryeministri Rama falenderoi punonjësit e policisë për operacionin e realizuar për shkatërrimin e kësaj bande grabitësish të mbi 100 veprave te artit.


"Është operacioni më i madh antitrafik në këtë fushe. Falenderimi për ata që e mundësuan kapjen kësaj bande banditësh të veprave të artit. Nga ana tjetër është e nevojshme të theksohet se kjo beteje sapo ka nisur pasi trashëgëmia jonë është e cënuar si anjsherë tjetër. Nën këmbët tona po shkatërrohen themelet e identitetit tonë kombëtar" u shpreh Rama.

Ndërsa ministrja e Kultures, Mirela Kumbaro deklaroi se një pasuri e jashtezakonshme është trafikuar jashtë Shqipërisë.

“Falenderoj punonjesit e policise, fjalet jane te panevojshme. Nje pasuri e jashtezakonshme qe ikte nga vendi, e rendesishme eshte qe keto vlera te jshtezakonshme e shume te rrezikuara ndodhen ne institucionin publik te kultures”- tha Kumbaro. /albeu.com/
Shtuar më 09/10/2013, ora 13:15
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori