A ishte kjo e dashura e zemrës së Enver Hoxhës (FOTO LAJM)

Enver Hoxha është një ndër udhëheqësit e Shqipërisë i cili e futi vendin në Komunizëm dhe e udhëhoqi me dorë të hekurt për 45 vite.

Rreth Hoxhës janë dhënë shumë dëshmi, mbi jetën e tij personale dhe atë profesionale. Një ndër to është edhe dashuria e tij me vajzën e Mbretit Zog.

Nëse familja mbretërore nuk do të ishte larguar nga Shqipëria, Enver Hoxha mbase do të ishte martuar me Princeshë Mexhide, njërën prej motrave të Mbretit Zogu.

E fshehta më e madhe e Enver Hoxhës ishte dashuria për princeshën dhe letrat që shkëmbente me të.

Ata të dy ishin njoftuar gjatë kohës kur Enver Hoxha ishe mësues në Korçë, dhe më vonë e zyrtarizuan lidhjen mes familjesh, kur edhe Mbreti Zog ishte pajtuar që ata të dy të martoheshin, ku kishin vendosur të fejoheshin në pranverën e vitit 1939.

Mirëpo, pas konfliktit të Shqipërisë me Italinë, familja mbretërore u largua nga Shqipëria për në Greqi, dhe Hoxha me Mexhiden u ndanë, edhe pse kjo e fundit i kishte kërkuar atij të shkonte me ta, dhe iu bashkuar atyre, por deri në fund, pasi familja mbretërore e kishte tradhtuar atë.

Enver Hoxha ndërroi mendje kur pa se ata nuk po shkonin në Selanik ku do t’i merrte një anije britanike që do t’i çonte në Londër, siç ishte thënë kur u nisën, por po shkonin në Stamboll.

Kështu që, pasi mori një sasi të mirë parash nga Princesha e tij, u kthye në Shqipëri. Enver Hoxha dhe Princesha Maxhide nuk u panë më kurrë, ose së paku nuk u takuan.

Por Princesha Maxhide do të vazhdonte që ta torturonte Enver Hoxhën deri në vdekje, në mënyrën e saj.

Që prej vitit 1939 e deri sa vdiq rreth gjysmë shekulli më pas, Enver Hoxha do të jetonte me frikën e zbulimit të letërkëmbimit të tij me motrën e Zogut, që do ta shkatërronte politikisht atë.

Enver Hoxha pas vdekjes së Princeshës Mexhide, i ka dërguar vazhdimisht lule te varri. /albeu.com/

Shtuar më 11/10/2017, ora 08:47

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori