A është korrekte të mbani produktet kozmetike në frigorifer gjatë verës?
Përgjigja nuk është gjithmonë, po, në disa raste mbajtja e produkteve të freskëta është kundërproduktive, ndërsa në të tjerët përmirëson performancën e produktit. Frigoriferi mund të bëhet produkti i ri i bukurisë maxi për të mbajtur disa kozmetikë dhe rezulton të jetë miku më I mirë i lëkurës për një kristoterapi të lehtë. Shumë make-up artista, blogerë, ndikues dhe redaktorë të bukurisë postojnë mini-frigoriferë për kozmetikët në rrjetet e tyre sociale, të cilat janë bërë objekte të vërteta kulti jashtëzakonisht të paqartë për adhuruesit e rinj të "bukurisë akullnajore" (lexoni hashtags: #minifridge, #minifridgeshelfie, #skincarefridge, #beautyfridge).

Por me të vërtetë (dhe gjithmonë) frigoriferi dhe produktet kozmetike shkojnë mirë? Kozmetika që prodhohet në vendet e Komunitetit Evropian i nënshtrohet testeve të stabilitetit dhe në provat e tjera që vërtetojnë aftësinë për të mos u dekompozuar në asnjë temperaturë mjedisore, madje ekstreme (i nxehtë ose i ftohtë), dhe për të ruajtur efektivitetin pas hapjes për kohën e treguar në etiketë në PAO (Periudha Pas Hapjes, e njohur nga simboli i kavanozit të hapur plus muajt e referencës)".

Kozmetikë që pëlqejnë mbajtjen në frigorifer. Duke sqaruar këtë pikë, mbetet fakti se për disa kozmetikë të ftohtët me të vërtetë kontribuojnë në një konservim më të mirë, veçanërisht në rast të temperaturave shumë të larta. Për të përfituar nga efekti janë, në parim, formulat organike dhe / ose pa ruajtës dhe ato të pasura me ujë, si psh locione, krem dhe emulsione, krem ose përbërje të lëngjeve, të cilat kanë tendencë të avullojnë me nxehtësi dhe të cilat kontaminohen më lehtë nga mikroorganizmat me temperaturë të lartë sesa ato në formë pluhuri.

Në verë, kremërat dhe serumet që kanë një përqendrim të lartë të përbërësve aktivë antioksidues si vitamina C, jo shumë e qëndrueshme, dhe ato me komponime të fermentuara. Kremrat me retinol, që oksidohen lehtë, janë gjithashtu shumë të mirëpritura për t'i mbajtur në frigorifer për trajtimin e akneve të bazuara në peroksid benzoili, i cili ndryshohet lehtësisht me nxehtësi duke humbur kapacitetin e saj antibakterial. Thumbs poshtë edhe për xham, për të parandaluar trashjen e tyre me avullimin e tretësve. Parfumet gjithashtu duhet të mbahen në frigorifer, por, në këtë rast, për të parandaluar ndryshimet e nuhatjes.

Vajërat dhe produktet e tjera për të cilat frigoriferi është jashtë kufijve. Ndërsa disa kozmetikë përfitojnë, të tjerët rrezikojnë ndryshime për shkak të temperaturave të ngrirjes të frigoriferit. Ky është rasti me vajrat e fytyrës dhe të trupit dhe produktet me bazë dylli. Vëmendje gjithashtu për bojën për vetulla, lapsat dhe buzëkuqët, të cilat në temperaturë shumë të ulët rrezikojnë ndryshime në qëndrueshmëri, që bëjnë e vështirë për tu vendosur dhe, në rastin e lapsave, një brishtësi e theksuar që favorizon thyerjen. Edhe pluhurat nuk duhet të qëndrojnë në frigorifer: fondatinat kompakte, bronzet, blushet dhe pluhurat për sy janë të përbërë nga pluhurat e paqëndrueshëm që nuk rrezikojnë ndotjen nëse ruhen në temperatura të larta, ndërsa frigoriferi ka tendencë t'i njomë ato dhe të prishë strukturën e tyre.

Rrit efektivitetin e disa kremrave dhe maskave. Përtej konservimit, ka edhe më shumë: duke inkurajuar mikrokirulacionin dhe duke ushqyer indet, të ftohtit përmirëson veprimin e disa kremrave. Për të marrë hidratimin, elasticitetin dhe kompaktësinë për lëkurën, më mirë ta mbani në frigorifer të paktën disa orë përpara se të aplikoni të dy tonikët për maska për fytyrën dhe përbërjen e njomur në përbërës aktivë. Një mënyrë e shkëlqyeshme dhe klasike është të ruash kremrat për konturimin e syve, për të rritur efektin e tonifikimit dhe dekompestimit. Një këshillë shtesë: mbajeni fondatinën e lëngët në frigorifer në pjesën më pak të ftohtë, sepse efekti i ngrirë stimulon mikrocirkulimin, duke shtuar rrezatimin. Në veçanti, kremrat anticelulit mund të shtojnë efektin drenazhues nëse aplikohen pasi të ruhet në frigorifer për të paktën 2-3 orë, veçanërisht pasi disa formula tashmë ofrojnë një efekt ftohës, falë llojit të strukturës, siç është xhel, dhe përbërës të tillë si mentoli dhe specat. Edhe geli ujor, përqendrohet në parime të çmuara aktive si kripërat dhe elementë të tjerë gjurmë në rastin e atyre termale, ato shumëfishojnë fuqitë e tyre të bukurisë nëse janë të ruajtura në të ftohtë.

Për më tepër, ata janë gjithashtu të përsosur për t’u marrë në plazh (më mirë në një termos për t'i mbajtur ato më gjatë në temperatura frigoriferi) për një ndalesë në emër të fuqisë dhe hidratimit të gatshëm për lëkurën. Akoma në temën e jetës (pas) së plazhit, kremi pas diellit mund të mbahet edhe në frigorifer, jepini lëkurës një freski dhe lehtësi plus. Gjithashtu perfekte për tu mbajtur në frigorifer para përdorimit të jade roller dhe masazhatorëve të tjerë manualë për fytyrën dhe trupin, sepse ato shumëfishojnë efektin drenazhues dhe tërheqës.
Shtuar më 13/08/2020, ora 08:15

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori