A është fshehur numri i të vdekurve? Rama i përgjigjet akuzës së rëndë
Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me akuzat e opozitës për fshehjen e viktimave nga koronavirusi.

Gjatë bashkëbisedimit me gazetarët, kreu i qeverisë u shpreh se ky është absurditet dhe se fshehja e të vdekurve është e pamundur të ndodhë. Sipas kryeministrit janë mjekët që vendosin diagnozën dhe jo partitë politike.

“Më vjen shumë keq që vazhdon kjo bisedë. Është teorikisht pamundur. Nuk realizohet dot. Nuk janë vota në zgjedhjet brenda PD që praktika ka treguar numërohen sipas qejfit. Nuk ndodh është shumë e qartë dhe e thjeshtë. Sepse nuk ka asnjë autoritet tjetër dhe asnjë forcë tjetër që të vendosë diagnozë e pacientëve dhe të mbushë kartelën e atyre që humbin jetën përveç mjekut.

Të huash një poshtërsi të tillë duhet të mendosh ndër të tjera që mjekët janë jo vetëm të papërgjegjshëm që të shkelin mbi vete dhe ligjin. Se kujto do t’i hynte në punë kjo këtë mund ta thotë vetëm imagjinata e atyre që arrijnë të përdorin edhe të vdekurit si nevojë e një lufte të dëshpëruar për pushtet. Është e shëmtuar dhe e turpshme për ne këtu që të diskutojmë këtë gjë. Diagnozat i vënë mjekët. nuk di se çfarë përgjigje tjetër mund të jap, por di që është kjo”, tha Rama.

Shtuar më 24/11/2020, ora 12:27

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori