A e dini pse nusja rri në krahun e djathtë të dhëndrit
A e dini pse dhëndri qëndron në krahun e majtë të gruas.

Arsyeja e këtij pozicionimi është e çuditshme dhe pse e zbatueshme nga të gjithë.

Kjo traditë daton që nga shekulli i 16-të dhe quhet “Martesa nga kapja” apo në thelb rrëmbim.

Në ditët e shekulli të 16-të, mashkulli ndonjëherë duhej të kidnaponte të dashurën që të martohej dhe kjo ka ndodhur shpesh në të kaluarën.

Në rast se familja e nuses vinte që të ndalonte dasmën dhe të sulmonte dhëndrin, ai duhet të kishte dorën e djathtë të lirë që të mund të kapte shpatën dhe të mbronte veten dhe nusen. /albeu.com/
Shtuar më 01/09/2018, ora 09:56
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori