A do të jetë e detyrueshme vaksina? Qeveria merr vendimin: Do të vaksinojmë 1.7 milionë qytetarë
Qeveria italiane ka hartuar një plan për vaksinimin e 1.7 milionë qytetarëve me 3.4 milionë dozat e para që pritet të mbërrijnë në janar.

Kjo u deklarua nga komisioneri për urgjencën, Domenico Arcuri, i cili u shpreh se secilit person do t’i duhet të jepen dy doza, ku përparësi do të kenë personat më vulnerabël dhe më të ekspozuarit ndaj virusit. Ai theksoi se vaksinimi në Itali nuk do të jetë i detyrueshëm.

“Tani për tani, nuk ka asnjë detyrim për t’u vaksinuar. Shpresa është që të vaksinojmë një pjesë të rëndësishme të popullsisë në gjysmën e parë ose në tremujorin e tretë të vitit 2021. Por ne nuk e dimë se sa italianët do të duan ta marrin vaksina.

Sasia e vaksinave do të rritet me kalimin e kohës, ne do të kemi progresivisht më shumë doza çdo muaj krahasuar me 3.4 milion në janar.

Brenda disa muajsh do të jemi në gjendje të arrijmë të ashtuquajturën administratë në shkallë të gjerë në 2021. E imja është një shpresë, jo një parashikim“, tha ai.
Shtuar më 19/11/2020, ora 20:42

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori