6 vende të BE letër Juncer-it, presion për hapjen e bisedimeve me Shqipërinë
Gjashtë vende të Bashkimit Evropian i kanë dërguar një letër Presidentit të Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, duke thënë se ata janë të gatshëm të punojnë për përmirësimin e procesit të zgjerimit për të kuptuar se kjo do të çojë në konsensus në hapjen e bisedimeve të hyrjes me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në mars të vitit të ardhshëm.

“Prandaj, ne jemi të gatshëm të angazhohemi në mënyrë konstruktive në një përpjekje për të përmirësuar këtë proces. Ne do të njohim që një ushtrim i tillë zhvillohet në një mënyrë efektive dhe të orientuar drejt rezultateve dhe që i mundëson BE-së të arrijë konsensus mbi negociatat për qasje të hapur. Me Shqipërinë dhe Veriun Maqedonia në mars të vitit 2020 ”, thuhet në letrën, parë nga Hina të martën.

Letra u nënshkrua nga ministrat e jashtëm të Austrisë, Republikës Czecheke, Italisë, Polonisë, Sllovakisë dhe Sllovenisë. Kroacia, megjithëse nuk është një nënshkruese, ndan këto pikëpamje, sipas burimeve diplomatike.

Nënshkruesit i thanë Komisionit Evropian të “përpunojë deri në janar 2020 propozime konkrete për mënyra për të përmirësuar efektivitetin e procesit të qasjes, si një instrument për të mbështetur reformat dhe përpjekjet e integrimit në rajon”.

Letra gjithashtu thoshte se “nuk ka asnjë alternativë të zbatueshme për anëtarësimin e plotë të vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE, nëse ne duam të ruajmë interesat tona në rajon në mënyrë efektive” dhe se procesi “duhet të vazhdojë pa vonesë të panevojshme”.

Letra u bë publike përpara mbledhjes së Këshillit të Generalështjeve të Përgjithshme të së martës për të diskutuar mbi zgjerimin. Pasoi një dokument që Franca u ishte drejtuar vendeve anëtare duke propozuar reformimin e procesit aktual të pranimit në BE. Sipas propozimit francez, procesi do të zhvillohej gradualisht, në shtatë hapa.

Duke folur me një grup të vogël korrespodentësh nga Brukseli, Ministri i Jashtëm finlandez Pekka Haavisto tha se BE nuk duhet të lërë të gjithë Ballkanin Perëndimor në humbje dhe ta lërë atë te “aktorët e tjerë”.

Presidenca finlandeze është e mendimit se nëse humbim Ballkanin Perëndimor dhe nuk e marrim seriozisht integrimin e këtij rajoni, ne mund të përfundojmë në telashe të reja, madje edhe në një konflikt të ri, tha Haavisto.
Shtuar më 19/11/2019, ora 20:49

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori