E FUNDIT/ Milani shpëton në fund mes dramës (VIDEO)
14 kodikë të Shqipërisë në Bullgari
Për herë të parë, 14 kodikë të Shqipërisë nga fondi 488 i Arkivit Qendror Shtetëror, do të ekspozohen në Bullgari. Kodikët do të jenë pjesë e ekspozitës “Shkëlqimi i Bizantit” që zhvillohet në Kongresin e 22-të Ndërkombëtar të Studimeve Bizantine në Sofje të Bullgarisë.

Ekspozita është çelur të dielën dhe do të rrijë e hapur deri më datë 27 gusht.
14 nga kodikët e Fondit 488, që paraqiten të plotë, të periudhës bizantine dhe fund-bizantine (shek. IX – XIV), dhe me nga 1 fragment prej kodikëve të Beratit nr. 1 dhe nr. 2 (Beratinus Purpureus shek. VI, dhe Aureus Anthimi, mesi i shek. IX). /albeu.com/
Shtuar më 23/08/2011, ora 11:08

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori