100-vjetori, Akademia e Shkencave "harron" të ftojë Qosen
rexhepqosja
26 nëntori i këtij viti mbledh në Akademinë e Shkencave të Shqipërisë, emrat më të njohur të albanologjisë shqiptare me rastin e Akademisë Solemne që do të mbahet për nder të 100-vjetorit të Pavarësisë. Kristo Frashëri, Arben Puto, Ismail Kadare, Arbën Xhaferri, Françesko Altimari, Tito Johalas, Nikolla Pano, Pëllumb Xhufi, etj, do të jenë pjesë e kësaj akademie me referate që nxjerrin në pah ngjarjet para dhe pas Pavarësisë së vendit.

Sipas Gazetës Shqiptare nga Kosova, shteti i 'dytë' shqiptar, është ftuar kryetari i Akademisë së Shkencave Hivzi Islami ndërsa ftesë nuk i ka shkuar akademikut të mirënjohur Rexhep Qosja, i cili është bërë i njohur dhe i mirënjohur pikërisht për shkak të kontributit që ka dhënë në albanologji. /albeu.com/
Shtuar më 22/06/2012, ora 11:15

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori