10 vjet nga Lumturimi i Nënë Terezës
Në 10- vjetorin e Lumturimit të humanistes shqiptare, Anjeze Gonxhe Bojaxhiu, e njohur botërisht si Nënë Tereza e Kalkutës, kryeministri Edi Rama thekson se populli shqiptar ndihet krenar për humanisten e shquar.

“Plot 10 vjet nga Lumturimi drejt Shenjtërimit, i Nënë Terezës,krenari për popullin e vogël të gruas së mrekullive. Qoftë me ne bekimi i saj” shkruan Rama.

Gruaja shtatvogël është fituese e Çmimit Nobel të Paqes, marrë në vitin 1979, çmim që shpërbleu punën e palodhshme të Nënë Terezës në favor të të varfërve, të sëmurëve dhe atyre që ishin në prag të vdekjes. Nënë Tereza u lind në Shkup në 26 gusht të vitit 1910 nga prindër shqiptarë. Që në moshën 12 vjeç kishte dëshirë të bëhej misionare “për të përhapur mesazhin e dashurisë së Krishtit”. /albeu.com/
Shtuar më 19/10/2013, ora 15:40

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori