E FUNDIT/ Milani shpëton në fund mes dramës (VIDEO)
10 kuzhinierët më të mirë në botë, 1 një prej tyre është shqiptar
"Le Chef" ka publikuar listën e 10 shefave të kuzhinës më të mirë në botë dhe një ndër to edhe një guzhinier shqiptar.

Listën e kryeson Alain Passard me restorantin e tij në Paris, L’Arpege dhe vazhdon me Martin Berasategui në vendin e dytë dhe Pierre Gagnaire në vendin e tretë.

Por mes këtyre shefave gjendet edhe një shqiptar tashmë shumë i njohur, Rene Rexhepi, shqiptari nga Maqedonia, i cili ushtron profesionin e tij në Kopenhagen të Danimarkës.

Alain Passard – L’Arpège (Paris, Francë)

Martin Berasategui – Restorant Martin Berasategui (Lasarte Oria, Spanjë)

Pierre Gagnaire – Restorant Pierre Gagnaire (Paris, Francë)

Michel Bras – Le Suquet (Laguiole, Francë)

Seiji Yamamoto – Nihonryori Ryugin (Tokio, Japoni)

Éric Frechon – Épicure (Paris, Francë)

Jonnie Boer – De Librije (Zëolle, Pays-Bas)

René Redzepi – Noma (Kopenhagen, Danimarkë)

Emmanuel Renaut – Flocons de Sel (Megève, Francë)

Joan Roca – El Celler de Can Roca (Girona, Spanjë) /albeu.com/


Shtuar më 10/01/2018, ora 13:00

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori