Përfundon seanca e parë, formohet Komisioni për Verifikimin e Mandateve
UPDATE - Kuvendi ka hapur sot zyrtarisht punimet e Legjislaturës së 8-të parlamentare.

Punimet e Kuvendit i hapi deputeti i PS-së, Namik Dokle pasi kryeministri Berisha refuzoi duke argumentuar se nuk mund të drejtojë punimet e një Kuvendi, mazhoranca e të cilit erdhi në pushtet me mashtrime.

"Kjo legjislaturë nga të rrallat që nis pa bojkot, kjo falë forcave politike këtu, e mbi tëgjitha falë popullit shqiptar, që larg zhurmave vendosi me votën e tij të ndryshojë ritmin drejt BE. Vendosi ta bëjë më të mençur, më të shpejtë. Na dha mesazh kundër politikave arrogante dhe plaçkitëse", nisi fjalën e tij Dokle, transmeton Portali Albeu.com.

Pas kësaj, Namik Dokle lexoi emrat e të gjithë deputetëve të rinj të parlamentit, emra këto të konfirmuar nga KQZ-ja.

Pas propozimit të emrave nga ana e krerëve të grupeve parlamentare të partive politike, u ngrit edhe Komisioni i Përkohshëm për Verifikimin e Mandateve të anëtarëve të Kuvendit të ri.

Kreu i grupit parlamentar të PS, Gramoz Ruci propozoi Armando Subashin, Ermonela Felajn, Besnik Baren dhe Vexhi Muçmatën.

Kreu i grupit parlamentar të LSI, Petrit Vasili propozoi deputetin Vangjel Tavo si anëtarin e 5-të të këtij komisioni.

Ndërsa kreu i grupit të PD-së, Edi Paloka propozoi 4 emrat që do të përfaqësojnë opozitën në këtë komision, përkatësisht Voltana Ademi, Oerd Bylykbashi, Arben Ristani dhe Gerti Bogdani.

Komisioni ka dy ditë kohë për të kontrolluar përputhshmërinë me ligjin të mandateve të 140 deputetëve.

Komisioni do të shqyrtojë dokumentacionin përkatës të zgjedhjeve, në seancë plenare raportin për vlefshmërinë e mandateve të deputetëve dhe pas verifikimit të mandateve pritet të bëhet betimi i deputetëve.

Drejtuesi i punimeve Namik Dokle ka mbyllur rreth orës 18: 20 seancën e sotme ndërsa seanca e rradhës do të fillojë nesër në orën 11:00 ku Komisioni i Përkohshëm për Verifikimin e Mandateve do të dorëzojë listat e deputetëve dhe më pas do të bëhet ceremonia e betimit. /albeu.com/
Shtuar më 09/09/2013, ora 19:14
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori