Kodheli merr pjesë në Ministerialin e NATO-s
Ministrja e Mbrojtjes, znj. Mimi Kodheli po merr pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO-s që po zhvillohet në Bruksel. Në këtë ministerial do të diskutohen çështje të rëndësishme që lidhen me zhvillimet në NATO si: ristrukturimi dhe reduktimi, financat, pritjet e Aleancës nga Samiti i NATO-s që do të zhvillohet në Wells, Angli, më 4-5 shtator 2014; ndërtimi i kapaciteteve të Mbrojtjes; Sfidat me të cilat përballet Aleanca në Afganistan etj.

Gjatë ditës së sotme, ministrja e Mbrojtjes, znj.Mimi Kodheli, pati një takim me znj. Francesca Tardioli, zëvendësasistente e Sekretarit të Përgjithshëm të NATO. Gjatë bisedës ministrja Kodheli e njohu znj. Tardioli me zhvillimet më të fundit në Shqipëri, si dhe u ndal veçanërisht tek reformat që janë të nevojshme të ndërmerren në fushën e mbrojtjes. Duke folur për emergjencat civile apo katastrofat natyrore, znj.Kodheli kërkoi mbështetje për përballimin e tyre.

Nga ana e saj, znj.Tardioli kërkoi një vlerësim paraprak për nevojat që ka Shqipëria dhe garantoi ndihmë nga NATO. Në këtë kuadër, ministrja Kodheli i bëri me dije znj.Tardioli angazhimin e qeverisë shqiptare në luftën kundër korrupsionit.

Një tjetër çështje në të cilën u ndalën bashkëbisedueset ishte edhe situata politike në Itali. Znj.Tardioli tha se qeveria e re italiane ka një program ambicioz, si reforma elektorale, institucionale apo shmangia e burokracive. Në këtë pikë ajo vlerësoi fort rolin e Presidentit Italian z.George Napoletano në zgjidhjen e krizës.

Ministeriali i Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO-s që po zhvillohet në Bruksel i mbyll punimet më 27 shkurt 2014.
Shtuar më 26/02/2014, ora 16:15

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori