Nga Lori Hoxha te Brad Pitt, VIP-at që pranuan problemet me shëndetin mendor

Nuk është e lehtë të flitet për problemet e shëndetit mendor. Dhe ka disa arsye për këtë. Disa njerëz nuk duan të marrin një diagnozë ankthi apo depresioni për shkak të paragjykimeve që i rrethon këto probleme.

Të tjerët nuk mund ta pranojnë si ndihen apo janë thjesht të paaftë për ta përballuar atë për shkak të qëndrimit të miqve të tyre ose të familjarëve. Dhe ka një grup njerëzish që thjesht nuk besojnë se ka dikush që mund t’i ndihmojë ata.

Por disa të famshëm ishin mjaft të guximshëm për t’u hapur dhe gjetën shumë mbështetje nga njerëzit e tjerë.

Më poshtë po ju rendisim 10 shembuj që tregojnë se ju nuk jeni vetëm dhe mund ta kapërceni këtë problem:

Lori Hoxha

Lori është shprehur se prej kohësh vuan nga ankthi dhe krizat e panikut dhe se për të rritur ndërgjegjësimin në Shqipëri do të realizojë një video.
“Po kam (ankth dhe kriza paniku). Ka kaluar kaq shumë kohë dhe nuk ka një mënyrë ekzakte për t’u përballuar. Do bëj një video në Youtube për këtë një ditë duke shpresuar të rris ndërgjegjësimin mbi shëndetin mendor në Shqipëri. Ka kaq shumë stigmë rreth kësaj në shoqëri dhe do doja që kjo të ndryshonte. Jam me fat që marr ndihmën që më duhet dhe dua të njëjtën gjë per të gjithë”, është shprehur Lori Hoxha më parë.


Albano Bogdo


I ftuar kohë më parë në emisionin “Rreze dielli” aktori i humorit është shprehur:

“Për rreth tre vjet e gjysmë jam kuruar dhe vazhdoj të kurohem sepse më zë paniku dhe ankthi. Unë, që t’i bija shkurt, zgjodha pijen dhe jetën e shfrenuar. Pija 2 shishe alkool në ditë dhe kjo zgjati për afro një vit e gjysmë-dy vjet. Tani më duket sikur më zënë mallkimet e 300-400 njerëzve që kam lënduar”.

Brad Pitt

Ky aktor i famshëm pranoi se në fund të viteve ’90 kishte një periudhë të errët në jetën e tij. “Isha fshehur nga të qenit i famshëm. Unë isha ulur në shtrat dhe vetëm haja një donut. Isha me të vërtetë i inatosur me veten time”. Jeta e tij ndryshoi pas një udhëtimi në Casablanca të Marokut. Ai mori një vendim për të dalë nga shtrati dhe për të bërë diçka me jetën e tij pasi ai pa jetën atje. “Pashë varfërinë në një ekstrem, që kurrë më parë nuk e kisha parë”.

Lady Gaga

Është jashtëzakonisht e vështirë të imagjinohet se një këngëtare energjike si Lady Gaga mund të vuajë nga një sëmundje mendore. Por duket se imazhi nganjëherë mund të jetë një mbulesë për një person të famshëm. Në fjalimin e saj në çmimet SAG-AFTRA ajo ngriti një pyetje shumë të rëndësishme në lidhje me shëndetin mendor. Ajo i thoshte po, çdo mundësie për punë duke mos e dëgjuar kështu zërin e brendshëm. Më vonë ajo mësoi se kjo gjë ishte tërësisht e pashëndetshme. Këngëtarja ka pranuar se ka përjetuar kriza paniku të herëpashershme.

Selena Gomez

Image result for selena gomezSelena Gomez ka frymëzuar shumë njerëz. Duke pasur lupus, ajo vazhdon të jetojë një jetë të vërtetë edhe pse bëri një transplantim të veshkave për shkak të komplikimeve nga kjo sëmundje kronike autoimune. Në intervistën e saj me Harper’s Bazaar këngëtarja tha se ajo kishte shumë probleme me depresionin dhe ankthin.“ Unë mendoj se kjo është një betejë që do të duhet të përballoj për pjesën tjetër të jetës sime”.

Kesha

Në një nga intervistat e saj, Kesha flet për mënyrën se si ajo është rritur nga një nënë e cila ishte e pavetëdijshme për normat shoqërore. Këngëtarja gjithashtu flet për ngacmimet në fëmijërinë e saj dhe vitet e adoleshencës. “Unë e di nga përvoja personale se si komentet mund të ulin vetëbesimin. Unë e kam ndjerë veten kaq të padëshiruar pasi lexova fjalët mizore të shkruara nga të huajt që nuk dinë asgjë për mua”. Për të përballuar problemin, Kesha duhej ta ndryshonte marrëdhënien e saj me mediat sociale.

Adele

Në intervistën e saj me “Vanity Fair” ajo pranon se është shumë e predispozuar të preket nga stresi. Sipas fjalëve të saj, depresioni i filloi që kur gjyshi i saj vdiq. Ajo zbulon se depresioni i paslindjes u kthye në kohë shumë të vështirë. “Unë nuk flisja me askënd për këtë. Isha shumë hezituese. Miqtë e mi që nuk kanë fëmijë do të mërziten me mua”.

Ariana Grande

Në vitin 2017, Ariana Grande dha një koncert në Manchester Arena. Në fund të saj, ndodhi një incident. Ky është momenti kur Ariana filloi të merrej me simptomat e çrregullimit të stresit pas traumatik.

Justin Bieber

Në vitin 2016, Justin Bieber bëri një postim në Instagram me një njoftim për anulimin e takimeve dhe takimeve të tij. Ndonjëherë ndihet i lodhur mendërisht dhe i lodhur emocionalisht, aq sa shkon deri në kufijtë e depresionit.

Princeshë Diana

Për fat të keq, depresioni mund t’i prekë të gjithë. Edhe nëse jeni princeshë, kjo nuk do të thotë që ju jeni të përjashtuar nga problemet mendore. Në një intervistë të regjistruar në vitin 1995, Princesha Diana foli për depresionin e saj pasi lindi Uilliamin. “Ju do të zgjoheni në mëngjes duke u ndjerë sikur nuk doni të dilni nga shtrati”. Ajo donte ndihmë por në vend të kësaj u etiketua: “Diana është e paqëndrueshme dhe Diana është e pabalancuar mendërisht”./iconstyle/
Shtuar më 27/01/2019, ora 14:22
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori