Ndarja e çmimeve Oscar, ja fituesit (FOTO-LAJM)

Ata ishin favoritë për të fituar, dhe Daniel Day-Lewis, Ben Affleck, Anne Hathaway dhe Adele nuk bënë gjë tjetër të dielën por u ngjitën në skenë për të tërhequr çmimet, në natën e ndarjes së çmimeve Oscar.

Daniel Day-Lewis ka hyrë në historinë e kinematografisë duke u bërë aktori i parë i cili ka fituar tre çmime Oscar si aktori më i mirë protagonist. Britaniku u vlerësua për interpretimin e tij në filmin ‘Lincoln’ me regji të Steven Spielberg.


“Nuk e di se si ndodhi. Kam pasur shumë fat në jetë.” u shpreh Lewis. Filmi më i mirë i vitit u shpall thrilleri ‘Argo’ me regji të Ben Affleck. Ky film është i pari që nga viti 1989 që shpallet si më i miri pa pasur në nominim për Oscar regjisorin e tij. Në atë vit kishte fituar Oscar-in filmi ‘Driving Miss Daisy’.


Cmimin e aktores më të mirë protagoniste e fitoi 22-vjeçarja Jennifer Lawrence për interpretimin në filmin ‘Silver Linings Playbook’.


Të gjitha çmimet Oscar:

Filmi më i mirë: Argo

Aktori më i mirë: Daniel Day-Lewis (Argo)

Aktorja më e mirë: Jennifer Lawrence (Silver Linings Playbook)

Aktori më i mirë joprotagonist: Christopher Waltz (Django Unchained)

Aktorja më e mirë joprotagoniste: Anne Hathaway (Les Miserables)

Regjisori më i mirë: Ang Lee (Life of Pi)

Filmi më i mirë i huaj: Amour (Austri)

Skenari më i mirë: Quentin Tarantino (Django Unchained)

Filmi më i mirë i animuar: Brave

Produksioni më i mirë: Lincoln
Shtuar më 25/02/2013, ora 10:27

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori