Ndahet nga jeta Konstandin Ropi, Partizani i vogël Velo
Kostandin Ropi heroi i letrarizuar i subjektit të filmitPartizani i vogël Velo” është ndarë nga jeta në moshën 90-vjeçare.

Konstandin Ropi ka lindur në Leshnicë, Vithkuq në vitin 1930.

Ai mbeti jetim që në moshë të vogël, pasi i u vranë prindërit dhe doli në mal partizan në moshën 12-vjeçare.

Është personazhi real i filmit të Kinostudios “Shqipëria e Re” që u kthye në heroin e filmitPartizani i vogël Velo”.

Pas Çlirimit ka mësuar në një shkollë ekonomike për kontabilitet në vitet 1947 – 1948. Më pas ka studiuar në shkollat ushtarake në BS.

Në Tiranë përfundoi Shkollën e Bashkuar të Oficerëve dhe Akademinë Ushtarake. Më pas, kur mbaroi Akademinë Ushtarake shkoi me shërbim në Durrës ku shërbeu për shumë vite.

Pas daljes në pension u rikthye në vendlindje në Korçë.
Shtuar më 04/08/2020, ora 10:53

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori